E hënë , 21 Gusht 2017
Kreu / Tag Archives: lajmi fundit

Tag Archives: lajmi fundit

Kompromis politik për tejkalimin e krizës

Liderët e partive politike në Kosovë duhet të kenë vullnet për të gjetur kompromis për të dalë nga kriza, në të cilën është futur vendi pas zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit, thonë analistë të çështjeve politike. Kuvendi i Kosovës, edhe pse ka mbajtur më shumë se katër vazhdime të seancës …

Lexo më shumë

Rrudhja e ISIS po kthen në shtëpi luftëtarët

isis

Ndërsa kërkimi i antarëve të mbetur të celulës marokene, përgjegjëse për sulmet terroriste në Spanjë vazhdon, vëmendja tani po spostohet ngadalë tek qindra xhihadistët e kthyer përmes ngushticës së Gjibraltarit, kontigjent që shton kërcënimin në dyert e Europës. Rreth 1.000 xhihadistë mendohet të kenë marrë rrugën e kthimit në Marok …

Lexo më shumë

Digjen pyjet në Lurë, flakët rrethojnë Voskopojën

Katër vatra zjarri të mëdha janë kthyer në problematikë në Parkun Kombëtar të Lurës, në Velipojë, Mallakastër dhe veçanërisht në Voskopojë në Korçë. Në Lurë zjarri afër liqeneve po djeg pemët prej disa ditësh dhe ndërhyrja atje është e vështirë. Në Mallakastër në Malin e Shëndëllisë vatra e zjarrit ka …

Lexo më shumë

Autobusi me turistë bie në humnerë, 20 të plagosur

Nje autobus ka dalë nga rruga dhe ka përfunduar në greminë. Aksidentika ndodhur në Veles të Maqedonisë tek vendi i quajtur “Kulla” dhe sipas “Lajmpress” kërkohet ndihmë urgjente. Ende nuk dihen detaje lidhur me shkaqet e aksidentit dhe nëse ka apo jo të lënduar, por policia fqinje ka mbërritur në vendngjarje dhe po punon për …

Lexo më shumë

Teknikët e PD raport para largimit: Zgjedhjet u blenë!

Është zbardhur mbrëmjen e sotme një pjesë e raportit që ministrat teknikë të PD-së kanë hartuar, raport ky që u pasua me dorëheqjet e tyre. “News24” ka arritur të sigurojë raportin, ku bëhen të ditura detajet rreth standardeve të zgjedhjeve parlamentare, sipas ministrave teknikë. Ministrat teknikë të Partisë Demokratike do …

Lexo më shumë

Dorëhiqen ministrat teknikë!

Tre muaj pas marrëveshjes “Rama-Basha”, ministrat teknikë të Partisë Demokratike bënë aktin formal të largimit nga Qeveria “Rama”, në të cilën u përfshinë si pjesë e marrëveshjes për të monitoruar nga afër sjelljen e administratës në zgjedhje dhe për të garantuar standardin e tyre. Partia Demoratike thotë se ky nuk …

Lexo më shumë

Raporti i SHBA: Qeveria e Kosovës ka financuar medresetë

Bashkësia Islame e Kosovës po favorizohet financiarisht nga Qeveria e Kosovës, është ky një nga shqetësimet e drejtuesve të komuniteteve tjera fetare që kanë shprehur tek Ambasada e Kosovës në SHBA. Ky shqetësim është përmendur në raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit për Liritë Fetare i publikuar së …

Lexo më shumë

Kur Serbia e sulmon Shqipërinë me… çadra plazhi!

Numri i turistëve serbë që kanë vendosur të kalojnë pushimet e tyre në bregdetin shqiptar gjatë viteve të fundit po vjen gjithnjë e në rritje. Sipas vlerësimeve të agjencive turistike nga Bujanoci dhe Presheva, interesi më i madh për pushuesit serbë ishte Durrësi. Duket se janë thyer “kufijtë e akullt” …

Lexo më shumë