Kreu / Tag Archives: azilkerkues

Tag Archives: azilkerkues

Finlanda do të dëbojë 20 mijë azilkërkues

Finlanda synon të dëbojë 20 mijë migrantë, të cilët kanë hyrë në territorin e saj në vitin 2015, pasi kërkesa për azil është në proces refuzimi, njoftoi sot Ministria e Brendshme pas një njoftimi të ngjashëm me Suedinë fqinje. Helsinki ka vendosur të kthejë mbrapsht rreth dy të tretat e aplikimeve të …

Lexo më shumë

Berlini: Nuk do të ketë reduktim të numrit të refugjatëve

Ministria e Brendshme gjermane nuk pret një rënie të numrit të refugjatëve në një të ardhme të afërt, pavarësisht faktit që kancelarja, Angela Merkel, premtoi një reduktim të ndjeshëm të të ardhurve të rinj këtë viti, deklaroi sot një zëdhënëse e Ministrisë. “Ne nuk presim një lehtësim afat-gjatë të fluksit …

Lexo më shumë

Kukës, bie njdeshëm numri i lindjeve

bie njdeshëm numri i lindjeve

Në qarkun e Kukësit ka rënë ndjeshëm numri i lindjeve. Sipas mjekëve, janë 23% më pak lindje në qytet dhe 34% më pak në zonat rurale. Shkaku kryesor është emigracioni dhe largimi i çifteve të reja, kryesisht për të kërkuar azil në Gjermani. Shqetësuese është rënia e numrit të popullsisë …

Lexo më shumë

Danimarka konfiskon pasurinë e migrantëve

Danimarka konfiskon pasurinë e migrantëve

Danimarka konfiskon pasurinë e migrantëve Qeveria e djathtë në Danimarkë njoftoi sot një marrëveshje të arritur me partinë kryesore opozitare, e cila ka shumicën në Parlament të një projektligji mjaft të diskutueshëm për konfiskimin e sendeve me vlerë monetare të migrantëve për të financuar qëndrimin e tyre. Venstre, partia liberale …

Lexo më shumë

Gjosha: Azilkërkuesit jo më shqetësim për BE

Shqipëria nuk përbën më shqetësim për Bashkimin Evropian përsa i përket kërkesave për azil, deklaron Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha në një intervistë për Report. Rënia drastike e fluksit të emigrantë ka nisur në tetor, një muaj pas shpalljes së Shqipërisë vend të sigurt origjine. Megjithatë detyrë e qeverisë sipas …

Lexo më shumë