Kreu / Kuriozitete / Super armatimet e Izraelit /Foto

Super armatimet e Izraelit /Foto

Ndryshe nga kundërshtarët e saj arabë, në vitin 1950, vetëm dy vjet pasi u themelua shteti i Izraelit nuk kishte burime natyrore për të financuar ekonominë e saj. Ne shumë pak bashkëpunëtorë tregtarë.

Ndërsa sot, Izraeli është një superfuqi e teknologjisë së lartë dhe një nga eksportuesit kryesorë të armëve në botë me rreth 6.5 miliardë dollarë në shitjet vjetore të armëve.

Prej vitit 1985 Izraeli është eksportuesi më i madh në botë i dronëve, përgjegjës për rreth 60 për qind të tregut global, të ndjekur nga SHBA, tregu i të cilit është nën 25 për qind. Klientët e saj janë kudo – Rusia, Koreja e Jugut, Australia, Franca, Gjermania dhe Brazili.

Mos humbisni

Njihuni me qytetin ku dielli doli vetëm 6 minuta në Dhjetor!

Mos u ankoni me motin ne Shqiperi. Nuk do ta besoni se cfare ndodh ne …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.