Kreu / Ekonomi / Si po mashtrohen shqiptarët nga Vodafone, Eagle dhe T-Mobile
a woman using a smart phone

Si po mashtrohen shqiptarët nga Vodafone, Eagle dhe T-Mobile

Në ka një shpenzim të përhershëm në familjet shqiptare apo buxhetet personale është pikërisht ai për blerjen e paketës së telefonisë celulare. Por çfarë po ndodh me këto paketa në Shqipëri?!

”Lajme.al” hulumtoi në disa prej dyqaneve të tri kompanive ”Vodafone”, ”Eagle Mobile” dhe “T-Mobile”(Telecom) dhe ajo që zbuloi, gërshetuar edhe me rrëfimet e vetë konsumatorëve, është me të vërtetë shqetësuese.

Të trija këto kompani mashtrojnë qytetarët, duke u shitur paketë, që nuk zgjasin më shumë se 28 ditë, por që konsumatorët i blejnë si mujore.

Nga ana tjetër luhet me sasinë e internetit që serviret. Nga 3 gigabyte, sasia zvogëlohet krejt papritur në 500 megabyte (kjo në varësi të ofertave).  Për një konsumator që ka zgjedhur të komunikojë me ”Vodafone”, ”Eagle” apo ”T-Mobile” vërtet që është shqetësuese, pasi dy ditë më pak komunikim dhe internet i kushtojnë.

”Di të them që kur shkova të rimbush telefonin te ”Vodafone”, oferta 800 lekësh me 3GB ishte bërë me 500 MB, dhe çmimi ishte i njëjtë. E njëjta gjë ndodh edhe në kompanitë e tjera pasi kanë bërë marrëveshje.

Dhe kur do të ndryshosh numrin, jo vetëm që nuk të lënë por të merr ”Vodafone” dhe të bën ofertë, të thotë ”Mos ik nga ne se të ofrojmë ofertë për një vit me gjysmë çmimi. Ulja e ditëve është bërë para disa kohësh. Kur kemi pyetur kompanitë  thonë që është rregull në gjithë Evropën. Por problemi qëndron se te ne nuk reflektohet në çmim, pasi ti ke paguar për 30 ditë dhe jo 28”, tregon një konsumatore për ”Lajme.al”.

Një tjetër konsumator tregon se po kështu ndodh edhe në 2 kompanitë te të cilat është klient, ”Eagle Mobile” dhe ”T-Mobile”.

”Kështu ndodh edhe në këto dy kompani. 28 ditë e kanë ofertën. Nuk e di pse nuk i kontrollon kush”, tregon qytetari i revoltuar.

Rrëfimet janë të pafundme dhe vërtetësia e tyre konstatohet me mesazhet që dërgojnë kompanitë në telefonat e tyre përgjatë rimbushjes, nëpër të cilat duket qartë se afati i ofertës është 28 ditë. Ajo që ndodh te këto kompani, nuk ndodh te ”Plus Communication”, që vazhdon t’i ketë paketat 31 ditë.

Nuk dihet pse autoritetet nuk kanë kryer kontroll mbi këto kompani për shërbimin që u ofrojnë qytetarëve, por ”Lajme.al” do t’i shkojë deri në fund investigimit duke pyetur përfaqësues të kompanive dhe autoriteteve.

Pse kompanitë celulare abuzojnë me qytetarët? Çfarë bëjnë autoritetet shtetërore që kanë detyrimin t’i kontrollojnë? Dhe pse kompanitë që shesin këto oferta te konsumatorët përdorin cilësimin ”mujore”, kur e vërteta është krejt ndryshe.

Mos humbisni

Shtrenjtimi i apartamenteve: Si paratë e krimit po zhvlerësojnë kursimet e shqiptarëve

Çmimet e apartamentee po shtrenjtohen dukshëm në Tiranë, duke reflektuar kërkesën e lartë, që po …

11 komente

 1. Vodafone kryehajdyti i njerezve te thjeshte. Kam shpetu qe kur ika nga kjo kompani

 2. firma legenash qe nuk duan tja dijne per asnje

 3. nuk ka ligj qe i kap keto se i majn me lek pushtetaret e tgjithhh

 4. kompani plehrash thojeni troc

 5. 28 dite oferte sipas qejfis nderkohe qe kane nje kontrate me klientin. Interneti mbaron brenda dates 10 pa shkarkuar as aplikaicone asgje. Nuk di ca emri tju vej, por jane kriminele. Ikni bejeni kete ne nje vend tjeter ne bote… jua heqin breket jua vejne maje kokes!!!

 6. Qe oferta zgjat 28 dite e dime. Por konsumimi i internetit me shpejtesi sketerre eshte e pa mundur. Telefonat android kane nje mates per konsumimin e internetit dhe nga 2G qe jep oferta telefoni te tregon se ke konsumuar 580MB ndersa tevjen sms nga operatori ku te thone qe paketa juaj e internetit ka mbaruar.
  Ngushellime shqiperi

 7. Politikanëve të shtetit që mund ti kontrollojnë ua bëjnë ofertat falas se i paguan populli. Mjer ne për këta pushtetar pederast që e shesin bythën te kompanitë e telefonit për 10 mijë lekë

 8. Plus e ka oferten per 30-31 dite por mbulimi i rrjetit eshte i vogel dhe interneti eshte shume i ngadalte.Une e kam dhe nuk po me kenaq.

 9. Me e bukura eshte kur ju thone( internet pa limit)edhe interneti mbaron pas dy ditesh edhe kur vete te pyesesh pse nuk ke internet .te pergjigjen I kini shpenzuar shpejt GB

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.