Kreu / Botë / SHBA rrethon Korenë e Veriut, kjo nuk është parë kurrë

SHBA rrethon Korenë e Veriut, kjo nuk është parë kurrë

Gazetari Rupert Wingfield-Hayes i BBC, nga bordi i luftanijes amerikane USS Ronald Reagan në Detin e Japonisë, thotë se Gadishulli Korean nuk ka parë diçka të ngjashme me këtë, në shumë dekada.

Tri aeropanmbajtëset më të mëdha amerikane, USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt dhe USS Nimitz të shoqëruara me luftanije dhe avionë luftarakë që u prijnë, “çajnë” detin përpara.

Tri aeroplanmbajtëset kanë lundruar në distancë të afërt me njëra – tjetrën teksa në bord kanë më shumë se 200 avionë luftarakë.

Ky përbën numrin më të madh të avionëve luftarakë, që shumica e vendeve kanë në forcat e tyre ajrore.

Sipas gazetarit të BBC, kjo lëvizje e Trump i çon një mesazh të fortë politik armiqve të Amerikës, e njërit në veçanti, Kim Jong Un-it të Koresë së Veriut./klan

Mos humbisni

Lufta e Tretë Botërore duket e pashmangshme, Trump sapo bëri lëvizjen …

Presidenti amerikan Donald Trump është i vendosur të krijojë ushtrinë më të fuqishme në Tokë, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.