E shtunë , 21 Janar 2017
Kreu / Kuriozitete / Nicolas Cage rikthen skeletin e dinozaurit të vjedhur në Mongoli
Nicolas Cage

Nicolas Cage rikthen skeletin e dinozaurit të vjedhur në Mongoli

Nicolas Cage rikthen skeletin e dinozaurit të vjedhur në Mongoli

Aktori Nicolas Cage është pajtuar që ta rikthej skeletin e një dinozauri të rrallë Qeverisë mongoleze, raporton BBC.

Fituesi i çmimit Oscar kishte blerë në vitin 2007 dinozaurin e quajtur, Tyrannosaurus bataar, pa qenë në dijeni se ishte i vjedhur, transmeton Koha.net. Ndërsa pas marrjes së informacioneve ai ka vendosur që ta rikthej në Mongoli skeletin e dinozaurit.

Ai e kishte blerë atë nga një galeri në Beverley Hills për 251 mijë euro, e cila i kishte dhënë edhe një certifikatë të origjinalit. Në këtë ankand kishte mposhtur konkurrencën e aktorit Leonardo DiCaprio, që po ashtu dëshironte ta blinte këtë skelet.

Galeria dhe aktori nuk janë akuzuar për ndonjë veprim të paligjshëm. Cage ishte kontaktuar në vitin 2014 nga Departamenti i Sigurisë Kombëtare, që i kishin thënë se skeleti mund të jetë i vjedhur, dhe pas disa hetimeve është konfirmuar se kjo ishte e saktë.

Tyrannosaurus bataar ka lidhje me Tyrannosaurus rex dhe ka jetuar rreth 70 milionë vjet më parë. Mbetjet e saj të vetme janë zbuluar në Mongoli.

Mos humbisni

Ja “dredhitë” që duhet t’i dini që të “çani” në jetë

Nuk do të na bënte keq, sikur të mësonim disa dredhira dhe mësime për të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.