Kreu / Shëndet / Femra kini kujdes! Nëse punoni natën, rrezikoheni nga ….

Femra kini kujdes! Nëse punoni natën, rrezikoheni nga ….

Femrat që punojnë natën janë më të rrezikuara për t’u diagnostikuar nga kanceri, në krahasim me ato që punojnë ditën.

Sipas një studimi të fundit nga universitetit i Schuan në Kinë, që përdori të dhënat e 61 studimeve të ndryshëm që mbulonin afërsisht 4 milionë njerëz nga Amerika e Veriut, Evropa, Australi dhe Azia, hulumtuesit gjetën raste të kancerit të lëkurës në gjysmën e femrave që punonin turni i tretë.

Gjithashtu gjetën se 1/3 femrave të marra në studim ishin diagnostikuar më kancer të gjirit, 1/5 me kancer të stomakut.

Shkencëtarët deklaruan se femrat me profesionin e infermieres ishin më të rrezikuara, konkretisht infermieret e turnit të tretë kishin 58% gjasa të diagnostikoheshin me kancer të gjirit se sa infermieret e turnit të parë.

Gjithashtu rastet e kancerit te mushkërive tek infermieret e turnit te natës ishin më të larta, konkretisht në 1/4.

“Studimi tregon se puna gjatë natës rrezikon seriozisht jetën e femrave,”- ka deklaruar Profesor Xuelei sipas Xuelei numrin më të lartë të femrave me kancer të gjirit e kishte Amerika e veriut dhe Evropa.

Mos humbisni

Ja si të largosh dhimbjen e fytit në pak orë, pa ilaçe. Ja 5 metodat natyrale

Dhimbja e fytit mund të jetë një simptomë që shoqëron sëmundje të ndryshme, duke filluar …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.