Kreu / Politikë

Politikë

Për fat të mirë të Veliajt, karriera e Tahirit është shkatërruar

Prestigjiozja ‘The Economist’ në një artikull rreth Tiranës dhe menaxhimit të saj nga kryebashkiaku Erjon Veliaj, teksa flet për karrierën politike të tij, përmend edhe atë që e quan “skandalin që përfshiu qeverinë Rama pas publikimit të dosjes së Habilajve dhe lidhjeve të ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri”. Në fund të artikullit, The Economist, …

Lexo më shumë

Flamur Noka, “shuplakë” Ramës në Kuvend [FOTO]

Seanca e kësaj të enjte është tensionuar, pasi kryeministri Edi Rama ka përmendur faktin se me vettingu-n do të hapen dosjet e korrupsionit. Sapo Rama ka përmendur hapjen e dosjeve, ushtari personal i Berishës në Kuvend, Flamur Noka, është ngritur në këmbë dhe ka shpërthyer ndaj Ramës. Ai është afruar …

Lexo më shumë

Tahiri nesër te “Krimet”

Saimir Tahiri është thirrur për t’u pyetur nesër në orën 9.30 te Krimet e Rënda nga gjyqtarja Liljana Baku. Ligji parashikon thirrjen e ish-ministrit të brendshëm brenda 5 ditëve nga zbardhja e vendimit që i ndaloi daljen jashtë shtetit dhe bllokimin e pasaportës.  Burime nga Krimet e Rënda konfirmojnë se …

Lexo më shumë

DOKUMENT / Zbulohet lidhja e Klement Balilit me Lulzim Bashën

Gjatë interpelancës me ministrin e Bujqësisë Niko Peleshi, kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe ka denoncuar dy kontrata të lidhura nga ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti me familjarë të Klement Balilit. Braçe ka bërë publike dy kontratat e lidhura mes ministrisë së Bujqësisë dhe kompanive të familjes Balili në …

Lexo më shumë

Bushati: Për Jeruzalemin mendojmë si Bashkimi Europian

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati i ka kërkuar opozitës që të heqë dorë nga balta dhe të punojë për çeljen e negociatave. Ministri kërkoi bashkëpunimin e opozitës edhe për jetësimin e reformës në drejtësi “Nëse e doni seriozisht çeljen e negociatave, boll më me emaile zyrtarëve të BE. Hiqni dorë …

Lexo më shumë

Skenari: Tahiri drejt ekstradimit në Itali

Përveç Prokurorisë Shqiptare, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është nën hetim edhe nga Prokuroria e Katanias në Itali, për lidhjet e mundshme me trafikun e drogës, sipas Top Channel. Hetimi i palës italiane është bërë publik edhe nga gazetari investigativ, Artan Hoxha. Gazetari bën të ditur se prokuroria italiane ka …

Lexo më shumë