Kreu / Politikë

Politikë

Dekriminalizimi, tre deputetë e një kryebashkiak në ikje

Janë edhe 16 zyrtarë të tjerë të lartë, mes tyre deputetë dhe nje  kryebashkiak, të cilët po kalojnë nën “sitën” e Prokurorisë së Përgjithshme për verifikimin e pastërtisë së figurës së tyre. Burime konfidenciale nga organi i akuzës thanë për Top Channel se bëhet fjalë për 3 deputetë nga mazhoranca …

Lexo më shumë

Zgjedhjet, Rama rikthen Gjikën si koordinator politik

Shpëtim Gjika rikthehet në Partinë Socialiste me një detyrë të rëndësishme politike. Pas disa takimeve konsultuese me kryetarin e partisë, Edi Rama dhe drejtuesin politik të qarkut Vlorë, Damian Gjiknuri, Gjikës i është besuar detyra e koordinatorit politik për një nga strukturat më të rëndësishme në këtë rreth, Bashkinë e …

Lexo më shumë

“Plehrat” rikthehen në Kuvend më 4 shkurt

Dekreti i Presidentit që ktheu për rishqyrtim në Kuvend ndryshimet në ligjin “Për menaxhimin e integruar të mbetjeve” do të shqyrtohet në seancë plenare më 4 shkurt. Kalendari trejavor i punimeve, i miratuar të hënën në parlament, ka caktuar seancën e parë të shkurtit për shqyrtimin e tij. Dekreti, i …

Lexo më shumë

“Ngrin” zgjedhja e zëvendësit të Llallës

Zyra e Kryeprokurorit të Përgjithshëm shtyn përzgjedhjen e zëvendësit të tij. Mbledhja ku do të zgjidhej numri dy i organit të akuzës ishte parashikuar të mbahej paraditen e së hënës, dhe në të pritej pjesëmarrja e të gjithë prokurorëve te këtij institucioni. Por pavarësisht planifikimit, kabineti i kryeprokurorit e ka …

Lexo më shumë

Debate në PD, Topalli dhe Bregu kundër bojkotit

Disa orë para mbajtjes së seancës së parë plenare për këtë sesion parlamentar për vitin 2017, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka mbledhur grupin kuvendor të forcës politike që ai drejton. Fillimisht ka qenë Basha që ka informuar deputetet rreth takimit me partitë aleate të koalicionit, ku u diskutua …

Lexo më shumë

Bushati: Rasti Haradinaj ka prekur palcën e Kosovës

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati e cilësoi arrestimin e ish-kryeministrit të Kosovës, dhe kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), Ramush Haradinaj, një akt të padrejtë dhe të dënueshëm. Sipas tij, lëshimi i fletë-arresteve nga Serbia dhe keqpërdorimi i Interpolit është një veprim i qëllimshëm që synon të destabilizojë Kosovën. …

Lexo më shumë

Fleckenstein pro zgjerimit të BE: Shqipëria shembull për Ballkanin

Eurodeputeti gjerman në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein, njëherazi raportues për Shqipërinë, mbështet zgjerimin e Bashkimit Europian. Përmes një analize të gjatë mbi nevojën e zgjerimit të BE-së, të titulluar “Pse duhet zgjerimi”, Fleckenstein thekson se është e nevojshme nxitja e strategjisë për zgjerim, pjesë e së cilës duhet të bëhet …

Lexo më shumë