Deutsche Deko
Kreu / Ekonomi (page 28)

Ekonomi

Shefja e FMN: Qeveria të ketë kujdes nga koncesionet

Fondi Monetar Ndërkombëtar pret që rritja ekonomike e Shqipërisë të mëkëmbet gradualisht, dhe për këtë shumë e rëndësishme do të jetë shpejtësia e reformave të nisura nga qeveria. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, shefja e misionit të FMN-së për programin me Shqipërinë, Anita Tuladar thotë se ndonëse mekanizmi …

Lexo më shumë

Lista e vendeve më të mira për investime, mungon Tirana

Kryeqytete e qytete të Maqedonisë, Serbisë, Kroacisë, Bosnjë Hercegovinës renditen në listën e vendeve të më të mira europiane për investime nga eficienca e kostos, ndërsa Shqipëria mungon, në një publikim të fundit të Financial Times, “Qytetet dhe rajonet e të ardhmes, 2016”. Për të dytin vend radhazi, Shkupi është …

Lexo më shumë

Të ardhurat në buxhetin e Shqipërisë rriten 25%

Të ardhurat buxhetore u rritën me 25% (apo me 6.5 miliardë lekë) në janar të këtij viti në raport me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, duke arritur në 32.2 miliardë lekë, sipas statistikave fiskale të Ministrisë së Financave. Performanca është shumë më e mirë se e njëjta periudhë …

Lexo më shumë

Marka shqiptare do të rrisë konkurueshmërinë e bujqësisë

Marka e prodhimeve bujqësore “Made in Albania” do të rrisë konkurueshmërinë dhe kërkesën e tregjeve të huaja, për produktet shqiptare. Ekspertët e bujqësisë në dikasterin e Bujqësisë po punojnë përmes trajnimeve dhe shërbimeve të këshillimit me fermerët, me qëllim që të ruajnë farërat autoktone të produkteve tipike shqiptare dhe t’i …

Lexo më shumë

Faktet sesi bëhet kontrabanda e naftës në Shqipëri

Kompania e britanike e asistencës në dogana, Crown Agents në mbyllje të kontratës së bashkëpunimit me Shqipërinë ka bërë publike disa fakte mbi mënyrën se si bëhet kontrabanda e mallrave të akcizës në Shqipëri, sidomos naftës. Kontrabanda me naftën e importit Ekspertët e Crown Agents vitin që shkoi kryen një …

Lexo më shumë

Nafta, bie sërish çmimi me 6 lekë për litër

Çmimet e naftës kanë shënuar një tjetër rënie gjatë ditëve të fundit, duke u reduktuar me 6-7 lekë për litër. Në pikat e tregtimit të operatorëve më të mëdhenj, Kastrati dhe Eida, një litër naftë shitet me 152 lekë për litër, nga 157-158 lekë që ishte më parë. Gega Oil …

Lexo më shumë

USAID mbështet fermerët në Malësi të Madhe

USAID mbështet fermerët në Malësi të Madhe Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, USAID, së bashku me kampin ushtarak amerikan Bonstill në Kosovë mbështetën një grup fermerësh në Malësi të Madhe për fuqizimin e kapaciteteve magazinuese dhe përpunuese për bimët mjeksore. Malësia e Madhe është zona ku grumbullohet sasia më e …

Lexo më shumë