Kreu / Rajon / Pasardhësi i Millosheviçit fiton zgjedhjet e parakohshme
Pasardhësi i Millosheviçit

Pasardhësi i Millosheviçit fiton zgjedhjet e parakohshme

Ish Ministri i Informacionit në qeverinë e Milosheviçit, me të cilin Europa vazhdon të  negocjoje duke e trajtuar atë si partner potencial të tyre,  edhe për kundër faktit se Vuçiç ka treguar aleance të hapur me Rusinë, vahzdon të mbetet i preferuari i serbëve, me një triumf historik në zgjedhjet e parakohshme.

Ky është edhe një sinjal tjetër se Serbia si elektorat nuk është ndarë me të kaluarën fashiste të Slobodan Miloseviçit, dhe bashkëpunëtorëve të tij.

Partia Progresive Serbe (SNS), e kryeministrit Aleksandar Vuçiç fitoi dje zgjedhjet e parakohshme me një rezultat bindës duke marrë mbi 52 për qind të votave, sipas rezultateve paraprake.

milosevic-sahrana-790x557

Vlen të përmendet rezultati i dobët i Partisë Demokrate që nuk ka arritur të marrë përqindjen e domosdoshme për t’u futur në parlament, që ishte pesë për qind, ndërkohë rritja e vazhdueshme e partive ultra nacionaliste, ku partia e Sheshel arrin ti marrë 7%  të votave dhe do të jetë njëra prej zërave opozitare në parlament.

Zërat në Kosovë dhe Shqipëri, nga organizata të ndryshme dhe lëvizje politike bëjnë  me dije se shqiptarët në Ballkan, kanë nevojë për një mobilizim të gjerë kombëtar, në mënyrë që ti përgjigjen drejtpërdrejtë synimeve hegjemoniste të shteteve fqinje.

Mos humbisni

Sulmohet ambasadori amerikan në Serbi

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott është sulmuar teksa ishte duke mbajtur një ligjëratë në …

2 komente

 1. PER TE BERE SHTET . A DUHET TE DELEGOJM SOVRANITET…?!
  O moj Shqypni, e mjera Shqypni……!!!
  Kjo thirrje qe vjen nga thellesia e viteve 1800, saktesisht 1880,kur rilindasi Pashko Vasa shkroi poemen e fameshme , me tingellon shume aktuale dhe sot ne vitin, 17 te shekullit, XXI. ( 2017 ).
  Jam i deshperuar po, po shume i deshperuar qe dhe sot pas 27 viteve levizje demokratike , ne Shqiperine tone te dashur shume gjera kemi, por nuk kemi demokraci . Kemi, Oligarki , Demokrature , Kriminele, te Inkriminuar, Politike te Çoroditur e Politikane te Korruptuar .
  Ça po bejm, e ku po vemi o njerz te deshperuar.
  Ne vitin 1990,isha si shume te tjere qe mezi pritem e perqafuam idealet demokratike…ne ate kohe dhe deri ne vitin 1996 isha idealist i pa pame, besoja me naivitet se ne shqipetaret e Shqipnise do te denim te benim vendin e shoqerine tone , demokratike si gjithe Europa perendimore.
  Por nuk paska qene e thene….ne vitin 1996 politika e kohes i vrau zgjedhjet me 26 maj i gjakosi keq ato.
  Ketu filloj shkatrrimi pa filluar mire i demokracise shqiptare.
  Kush te vjedh voten te ka vjedhur lirine, te ka vjedhur pronen, te ka vjedhur idealin demokratik, te ka vjedhur e perqudnuar fjalen e lire, pushtetin gjygjesor, medjat , e te ka fyer rende inteligjencen jo vetem personale por intelektuale e kombetare.
  Perseri besova se ky gabim do rregullohet rruges, idealizmi im gaboj perseri , jo, jo jo, politikanet tane te te gjithe kraheve sapo vinin ne pushtet harronin premtimet e ndertonin pushtetin e tyre e te miqeve te tyre duke tjerrurr teori pas teorishe shume mikluese ne dukje por qe per popullin çdo minut , dite e vit mbillte varferi e mjerim….per “baballaret” e kombit ,pillte mushka e tyre e pushtetit, pasuri e luks te pafund.
  O moj Shqypni po sot si je……..????!!!!!
  E mbytur ne llogje politikanesh, e mbytur ne dizinformim e mbytur nga oligarket te korruptuarit e drogmenet, e keto dite dhjetori e mbytur ne 70% te teritorit nga , ui, lluca e balta e perrenjeve e lumenjeve tane te bekuar, qe kerkojne te rrjedhin ne shtratin e tyre shekullore qe pusht…eti me babezine e pangopesine e tije ka mbjellur rrumpallen urbanistike dhe ketu per te vjedhur me rehat se gjurmet e ujkut i mbulon ui dhe balta.
  Populli po lengon rende e larot e politikes rendin nga tv.ne tv per te thene se jemi me mire se dje ….do jemi me mire neser …!!!
  Sigurisht e kane fjalen per vete se ata dhe nga mjerimi yne pasurohen, nga permbytja e shpive , fushave e fermave tona ata do vene miljona nga fondet qe do ngrene per te na ndimuar ne…hahahaaa…!
  Sa cinike e mizore kjo sjellje e tyre shtazarake .!
  Ata e dine mire politiken e sundimtarit , politiken e vjeter staliniste, varferoje ne palce nje popull qe te ulet ne gjunje tek kembet duke u lutur …”buken e perditeshme jepna sot” , o.kriminel, o i ziu me e zi se e zeza, o deputet, o minister o, Kryekriminel, Kryeminister i djeshem e sotshem dhe i neserm po qe se vetedija kombetare nuk therret.!
  Enver Hoxha me mend ne koke çeverisi 35 vjet e beri katraure.
  Pinjollet e tyre “demokratosocialkomuniste”ne kete pseudodemokraci i bene 27 dhe sa do ti leme te neprkembin dinjitetin tone kombetare keta demokratosocialkomunist te pa korigjueshem.!
  Une per vete nga idealist i papare i vive 90 jam sot pesimisti me i madh se keta politiko-Oligarke qe na kane zene per fyti mund te ikin kollaj e aq me pak te largohen vete .
  Jo keta na i kane ngulur mire ne kurrizin tone thonjt e “maces se zeze”…! Populli yne thote :”Deri kur te kujtohet i urti, budallaj ka mbaruar pune”.!
  Ky populli sunduar me kerbaç e me hekur, nga satanai komunist uli koken e shtorj kurrizin per 45 vite duke ndenjur urte se diktaorit do i vinte gjynah e do te lodhej me krimet e tije. Por jo u gabuam .!
  Ky popull po vuan perseri sot nga rraskapitja 27 vjecare qe po na bejne politikanet tane kriminel e oligarke e narkomane , ne po ulim perseri kurrizin e SOJSEZET, pa pike meshire, vazhdojne vallen e tyre ne piramidat e luksit e na perqeshin perdite e me shume ne jargavitjen e tyre te marre…!
  Deri kur….deri kur o Njerez, o Rini, o Intelektual te ketij Kombi deri kure .!
  A mjafton qe secili nga ne ka vetem, buke e kripe , apo buk e kripe e presh, apo buke e gjize, buke e pak mish qe merr ne fillim te muajt.!
  Kaq per vetem kaq pak e kemi demokracine, jo,jo,jo.! Jo o njerez te ketij vendi jo.!
  Nuk mjafton qe ne kemi valvul shkarkimi te tresim femijet tane ne Europe e bote, tju themi te rinjeve, ikni, ikni, ne nuk e beme Shqiperine e as ju mos prisni gje, ikni,ikni nga syte kembet.!
  Te bjerrim trurin e kombit per te sherbyer per kombe te tjere. Profesoret,Inxhinjeret,Mjeket,Mesuesit ,Ekonomistet e cdo mendje e studiuar ne kete vend te iki e vetem te iki. Jo , jo o njerez o miq, duhet te qendrojme te ngrihemi, te ngrihemi sa me pare, jo vetem kur therret partijaaa. Por te dyndemi ne sheshe, po na therret ndergjegja kombetare .
  O njerez te lexuar te ketij Kombi, o ju qe ju ka mbetur sadopak besim se mund te ndikoni ne rregullimin e kesaj rrokopuje te pafund qe na ka ngerthyer , mendoni e deklaroni hapur si mund te ndryshoje kjo shqiperi e gjore…!!!
  Une kam kohe qe kam menduar se ne te gjithe bashke mund te kishim bere e mund te bejme shume gjera, por kjo kaste oligarkopolitikane qe na kane kapur per fyti nuk na lene te ngreme krye e mendimet tona nuk i degjon narkomafja e pushtetetit qe ka zene per fyti shtetin .
  Ne ne keto vite jemi munduar te bejme shume per ta vaditur pemen e demokracise, shume teori kane ardhur e kane ikur ne kete vend por punet me keq e perdreq po shkojne.!
  Sot me mbetet te bej nje thirrje per te gjithe te Arsimuarit, Rinise ,Intelektualeve , Akademikeve te thirrur nga ndergjegjja e tyre ne sherbim te interesit Kombetare te perpunojne e te lobojne brenda dhe jashte Shqiperise qe me ne fund kur fuqite njerzore, Intelektuale dhe Ekonomike te Kombit po shterrojne, duhet te perpunojme idene e kahershme te shume njerzve qe Shqiperia jone e dashur nuk behet dot vete ,ne kete deregje ku ka rene vendi yne ….shpetimi i vetem sipas meje eshte falja e sovranitetit per te bere Shtetin .
  Propozoj diskutim te te gjithe njerzve qe ju ka mbetur sadopak ndjenje Atdhetare ta diskutojme e ta perpunojme kete ide qe nuk eshte vetem e imja te therrasim Referendum popullore qe Shqiperia te jete per jo me pak se 30 vjet protektorat i nje vendi te kulturuar te fuqishem e shume demokratik te Europes.
  Une si autor i keti shkrimi do kisha zgjedhur, Mbreterine e Bashkuar (Angline) per 30 vjet nje shtet si Anglia do te mund te na sillte ne dine (kujtoni historine kudo ku ka shkuar Anglezi sot lulezon demokracia me plot kuptimin e fjales), e te pakten do kemi nje Shqipni Demokratike e te zhvilluar per nipat e mbesat tone per brezat qe vijne.
  Une nuk jam trathtari e as shpetimtari, jam njeri nga ju i lodhur tashme e i pa shprese se vendi yne qe quhet Shqiperi mund te behet nga “ne “qe treguam se ne keto 27 vjet, me voten tone te “lire” vetem sjellim e risjellim ne pushtet njerez te pa dine e imane qe nuk duan as Nanen e tyne e jo me te duan “Nenen” Shqiperi .
  Une mendoj se shoqeria shqiptare pas 105 vjet “shtet”Sovran e te nevojshme te hap kete debat qe ne emer te te ardhmes se brezave, te leshoj sovranitet per te formuar shtet. Aresyet jane te shumta po rendis disa prej tyre.
  • Ne 105 vjet, kombi ka kaluar me shume ne pushtete despotike ku mentaliteti i njeshit ka mbizoteruar shoqerine. Kulmi arriti ne komunizem .
  • Sitemi komunist dhe diktatori per 45 vite shkaterroj strukturen baze te shoqerise, njerzit duhet te mendonin ,vepronin e duartrokisnin vetem njeshin…!
  • Kemi deshtuar me “nder”per 27 vite te instalojme demokracine e vertete. Klasa politike qe trashiguam nuk qe ne gjendje te dilte nga rrethi vicioz i kultures totalitare, politikanet e rinj shkatrruan zgjedhjet, me pushtetin e vjedhur, shkaterruan institucionet me dhune kartoni e me artifice legjislacioni.
  Ku ishim asgjekundi…çfere beme asgjesendi..!
  • Kemi arritur ne piken ku dy forcat e medha politike kane nje pakt te heshtur çeveris ti si ta marri mendja se pas teje do vij une…e keshtu avazi vazhdon pushteti nderron duar me vota te manipuluara e pusht….tetaret nderrojn karriget, e keqja mbetet kasta pasurohet, vendi dhe populli i shkrete zhytet ne mjerim .
  Kaq analize pa hyre ne filozofi do mjaftonte per ti thene kesaj çoroditje e rrokopuje totale, mjaft me.!
  Kete e kane bere dhe kombe te tjere , ka ardhur koha sot ta bejme dhe ne , pse jo .!
  Nje forum i njerzve te lire, te ditur ,trima e te forte, le ta rimarrin devizen ta bejme Shqiperine si gjithe Europa, duke ja deleguar me mandate te kufizuar referendare te drejten e ndertimin te Institucioneve Demokratike ne vendin tona nga fillimi sipas modelit Anglez apo modeleve me te perparauara qe kane ndertuar kombe shume me te medhenje e me ne rrokopuje se ne, por qe sot ndrisin ne qiellin Blu te Demokracive me te perparuara Boterore.
  Guxojme o njerz, ta hedhim tutje kete pseudo demokraci, ti hedhim ne koshin e plehrave te histories, keta perçudnues te demokracise . Kleptorkrate,Narkotrafikante keta Oligarke qe kane ozurpuar pushtetin ne te gjithe qelizat e tije . E ne emer te pushtetit te tyre qe gjoja vjen nga populli e vota e “lire”, po na shkaterroine Shtetin , po Privatizojne Shqiperine , po na kthejne ne Skllever te bindur per nje cope buke, duke na e mohuar per pak kohe, Diellin e Demokracise, qe nuk na e zene dot .
  Ju ftoj nga gjithe qenia ime njerzore hajdeni te guxojme me meçuri force e dinjitet, te falim sovranitet per te patur per sot dhe per neser Shqipnine tone te dashur Shtet .
  Shtet demokratik per Shqiptaret fisnik te lodhurit e te keqçeverisurit e Europes. Europes….. qe pak e ka vemendjen tek popullsia por shpesh hutohet nga Kralia.!
  Te lobojme fuqishem per te marre ne dore fatet tona.
  Brezat qe do vijne e jo vetem ata, do na dine per nder .
  Guxoni, te guxojme te vdesim ne kembe duke luftuar per demokracine e vertete .

  Lek Gjeta . dv.

  Tirane . 13/12/2017

 2. Te nderuar zoterinj te gazetes Shekulli. Pak me pare ju nisa ne kete adrese nje shkrim timin i cili eshte ne dorshkrim te pare (bruto) po qe se ju do vendosni ta botoni, ju jap gjthe te drejten te shkurtoni,korektoni, korigjoni etj…vetem mos te ndryshoni thelbin e çeshtjes…!
  Me respekt
  Lek Gjeta

  Tirane

  Kontakt. 0684149465/0692868836. lekgjeta@hotmail.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com