Kreu / Botë / Trump njeh zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Trump njeh zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Presidenti amerikan, Donald Trump njohu sot zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Presidenti amerikan mori përsipër një qasje të re mbi konfliktin izraelo-palestinez duke garantuar mbajtjen e një premtimi që paraardhësit tij kanë dështuar ta respektojnë.

Trump urdhëroi fillimin e përgatitjeve për transferimin e ambasadës amerikane në Jerusalem duke bërë thirrje për qetësi dhe tolerancë.

Donald Trump premtoi sot gjatë fjalimit në Shtëpinë e Bardhë se do të bënte të pamundurën për të respektuar angazhimin amerikan në mbështetje të paqes izraelo-palestineze duke garantuar se SHBA-ja mbështeste një zgjidhje me dy shtete.

Pasi njohu, gjatë fjalimit të tij, Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, presidenti amerikan urdhëroi Ministrinë amerikane të Punëve të Jashtme të përgatitej për transferimin e ambasadës amerikane nga Tel-Avivi drejt Jerusalemit.

Presidenti amerikan, Donald Trump premtoi se do të bënte gjithçka për një marrëveshje paqeje izraelo-palestineze.

Presidenti amerikan, Donald Trump bëri thirrje për qetësi dhe tolerancë dhe theksoi se zëvendëspresidenti Mike Pence do të zhvillonte një vizitë në Lindjen e Mesme në ditët e ardhshme.

Mos humbisni

[VIDEO] Tmerrohen pasagjerët, avionit i fluturon dera

Pasagjerët e një avioni të kompanisë Dana Air ka kaluar caste tmerri gjatë uljes në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.