Deutsche Deko
Kreu / Kulturë / Tito Skipa, tenori i famshëm shqiptar
Tito Skipa

Tito Skipa, tenori i famshëm shqiptar

Tito Skipa, tenori i famshëm shqiptar

Shumë pak njerëz e dinë se krijuesi i personazhit “Ruggiero” të operas La Rondina (Dallëndyshja) të Giacomo Puccinit, tenori me famë botërore Tito Schipa (Tito Skipa) është në fakt me origjinë shqiptare.

Ai lindi më më 2 janar të vitit 1889 dhe u rrit në një familje arbëreshe në Leçe, .

Pasi kreu studimet në Milano dhe bëri fillimet e para të operas në moshën 21 vjeçare tek opera “Vercelli”, më vitin 1919 pas sukseseve të njëpasnjëshme në Itali, udhëtoi për në SHBA, dhe u integrua në Operan Lirike të Çikagos ku edhe qëndroi deri më vitin 1932.

Thimi Çollaku, në librin Kalendari i botës shqiptare tregon për Tito Schipa, i cili kurrë nuk i mohoi gjurmët e tij dhe kishte ardhur dy herë në Shqipëri.

Në vitin 1933, shqiptarët e panë atë në filmin “Tre zotërinjtë me frak”. Poashtu, në kinemanë “Nacional”, si tenor në filmin “Kush është më i lumtur se unë”, “Toka e zjarrtë”, etj.1)Thimi ÇOLLAKU, Kalendari i botës shqiptare,  Tiranë, OMSCA, 2010  faqe 4-5.

Në vitin 1959, poashtu mori pjesë në disa veprimtari kulturore dhe artistike ku edhe këndoi për shqiptarët.

 

   [ + ]

1. Thimi ÇOLLAKU, Kalendari i botës shqiptare,  Tiranë, OMSCA, 2010  faqe 4-5.

Mos humbisni

Vizita e parë e James Belushit në Korçë dhe rrëfimi i tij: Qava kur shkela në fshatin e tim ati dhe që Xhoni s’e pa kurrë

Kjo intervistë është botuar kur aktori i mirënjohur shqiptar James Belushi vizitoi Shqipërinë për herë …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.