E hënë , 24 Korrik 2017
Kreu / Tag Archives: lajmi fundit (page 4)

Tag Archives: lajmi fundit

Zgjedhjet, 21 persona në hetim për blerje vote

Akuzat e partive politike për korrupsion dhe shit-blerje të votës dominuan sërish fushatën dhe ditën e zgjedhjeve, por vetëm 21 persona po ndiqen penalisht për krime zgjedhore në të gjithë vendin. Një punonjës policie u arrestua, ndërsa disa të tjerë janë pezulluar dhe po hetohen. Disa nga partitë kryesore në …

Lexo më shumë

Vetingu fillon me Llallën, kontroll 6 llogarive bankare

Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë ka nisur zbatimin e vetingut. Me ngritjen e dy organeve të vetingut: Kolegjit të Apelimit dhe Komisionit të Kualifikimit, ILDKP ka hapur dosjet e pasurisë për gjyqtarët dhe prokurorët. Sipas burimeve, puna ka nisur me krerët e institucioneve, ku më kryesori …

Lexo më shumë

Rama: Doni të punoni në administratë? Ja ku të trokisni

Në sajë të nismës ‘Shqiperia që duam’ kryeministri Edi Rama ka ndarë me ndjekësit e tij në ‘Facebook’ faktin se kishte marrë shprehje intersi nga një shqiptar i shkolluar në SHBA, për të dhënë kështu kontributin e tij në vend. MESAZHI I RAMES shqiperiaqeduam@kryeministria.al Sot mora një tjetër shprehje interesi, …

Lexo më shumë

Gjykata i merr pasaportën Gruevskit

Gjykata Penale në Shkup e shpëtoi ish-kryeministrin Nikolla Gruevski nga paraburgimi. Ajo refuzoi kërkesën e Prokurorisë Speciale dhe vendosi një dënim shumë më të butë, duke i marrë pasaportën. E njëjta masë u mor edhe për ish-ministrat Gordana Jankuloska dhe Mile Janakieski, si dhe ish-sekretarët e përgjithshëm të qeverisë, Kiril …

Lexo më shumë

Sekuestro 360 mijë m2 në bregdetin e Spillesë

Prokuroria e Kavajës ka kërkuar sekuestron e 360 mijë metra katrorë truall në plazhin e Spillesë, e dyshuar si e përfituar në mënyrë të paligjshme. Bëhet fjalë për katër parcela, për të cilat gjykata ka pranuar kërkesën. Hetimet kanë treguar se kjo u është dhënë banorëve të ndryshëm në kundërshtim …

Lexo më shumë

Selami kundër Bashës; Patozi jashtë garës

Kryesia e Partisë Demokratike ka dalë me një vendim duke vendosur vetëm dy emra në garën për kryetar të saj. Emrat janë Lulzim Basha dhe Eduart Selami. Më herët, Arben Ristani negocioi mes Astrit Patozit dhe Lulzim Bashës. Kryesia është mbledhur pak pas orës 19:00 për të miratuar kandidatët. Kryesia …

Lexo më shumë

Rama: LSI, partia më e prekur nga kanceri anti-shtet

Kryeministri Edi Rama në takimin me kandidatët dhe deputetët e zgjedhur, njoftoi zyrtarisht për nisjen e reformës në administratë. Ai apeloi që çdo kryetar bashkie, se nëse nuk zbaton kriteret përkatëse dhe vendos njerëzit e tij, le të ikë që sot nga detyra. “Më 25 qershor nuk kemi marrë tepsinë më …

Lexo më shumë