E shtunë , 21 Janar 2017
Kreu / Tag Archives: lajmi fundit (page 3)

Tag Archives: lajmi fundit

Arrestohet Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, është arrestuar në Aeroportin ndërkombëtar Basel-Mulhouse. Ish-kryeministri i Kosovës është ndaluar nga policia në pjesën franceze të këtij aeroporti. Aeroporti Basel-Mulhouse ndodhet 3.5 kilometra në veriperëndim të Baselit në Zvicër dhe 20 kilometra në juglindje të Mulhouse në Francë. Gazeta Express …

Lexo më shumë

Kadare: Ekstremizmi fetar bie ndesh me moralin tonë historik

Në një intervistë ekskluzive për “Zërin”, shkrimtari Ismail Kadare shprehet se ekstremizmi fetar është diçka që bie ndesh me moralin historik shqiptar, bie ndesh me një nga shkaqet e mbijetesës së këtij kombi nëpër shekuj. Ndonëse mendon se mund të ketë prirje për të lëkundur themelet e orientimit euroatlantik të …

Lexo më shumë

Veriu i Shqipërisë mbulohet nga dëbora

Përkeqësimi i motit në ditët e para të këtij viti po shoqërohet me rënie të ndjeshme të temperaturave, e shoqëruar me reshje dëbore, sidomos në zonat veriore dhe verilindore të vendit. Kjo situatë po krijon vështirësi, sidomos në qarkullimin e mjeteve, ndaj përdoruesit e tyre këshillohen të përdorin zinxhirë. Në …

Lexo më shumë

I ftohti polar ‘pushton’ Shqipërinë

Temperatura të ulëta që nuk janë parë në Tiranë prej vitesh, ndërsa ngrica në të gjithë vendin priten në këtë fundjavë dhe gjithë javën që vjen. Sipas të dhënave meteorologjike temperaturat më të ulëta priten të jenë të premten ku në Tiranë do të shkojnë deri në -11 gradë celsius, …

Lexo më shumë

Viza punësimi në Gjermani edhe gjatë këtij viti

vizë pune

Në 2015-ën mijëra vetë u përpoqën të gjejnë me kërkesa për azil një vend pune në Gjermani. Qeveria gjermane krijoi një alternativë. Atë po e shfrytëzojnë gjithnjë e më shumë vetë. Për shumë të papunë në Ballkanin Perëndimor, Gjermania është vendi i ëndrrave. Programi i nisur një vit më parë …

Lexo më shumë

10 gafat më të mëdha të PD gjatë vitit 2016

Viti 2016 ka qenë një vit i mbushur me ngjarje të rëndësishme politike, por edhe me gafa nga të dyja palët. Këto janë dhjetë thëniet, ngatërresat apo qëndrimet më kontradiktorë të Partisë Demokratike gjatë vitit që po lëmë pas. Parku i Liqenit në OKB Presidenti Bujar Nishani, me mbështetjen e …

Lexo më shumë