Kreu / Tag Archives: lajmet e fundit (page 4)

Tag Archives: lajmet e fundit

Ambasadori Lu: Drejtësia parësore për SHBA-të

Ambasadori Lu

Ambasadori Lu: Drejtësia parësore për SHBA-të INTERVISTA/ Ambasadori amerikan flet pas një viti qëndrimi në Shqipëri. “Në pranverë 2016, vendi do të ketë një reformë të thellë të gjyqësorit”. Zoti Lu shprehet për lidhjet e politikës me krimin, procesin e dekriminalizimit, fenomenin e korrupsionit dhe ngritjen e Byrosë kombëtare të …

Lexo më shumë

KVV bashkon krerët e politikës për reformën zgjedhore

KVV bashkon krerët

KVV bashkon krerët e politikës për reformën zgjedhore Rama: Meritë e Metës që hapi debatin, të modernizojmë procesin Korrupsioni zgjedhor, nevoja për një reformë elektorale të thelluar dhe gjithëpërfshirëse”, është tema e Konferencës Kombëtare të zgjeruar e organizuar nga Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë(KVV), që po mbahet paraditen e sotme në …

Lexo më shumë

BERZH miraton strategjinë e re për Shqipërinë

BERZH miration strategjinë

BERZH miraton strategjinë e re për Shqipërinë Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka miratuar një strategji të re për Shqipërinë, e cila nxjerr në pah prioritetet e investimeve të Bankës për katër vitet e ardhshme. Strategjia 2016-2019 synon të përmirësojë konkurueshmërinë e sektorit privat, të zgjerojë dhe të …

Lexo më shumë

Dy ushtarë shqiptarë, tani pjestarë të ISIS?

Dy ish­-komando të Ushtrisë shqiptare rezulton se janë rekrutuar për të luftuar në Siri. I akuzuar për kryerjen e këtyre veprimeve është Almir Daci, ish­imami i Leshnicës në Pogradec, një besimtar shqiptar i shpallur në kërkim për terrorizëm. Disa ditë pasi Prokuroria dorëzoi në Gjykatë dosjen penale ndaj Almir Dacit …

Lexo më shumë

Avokati i Popullit, kryebashkiakëve: Parandaloni rrezikun për të pastrehët, përgatisni vendstrehime

Avokati i Popullit, kryebashkiakëve: Parandaloni rrezikun për të pastrehët, përgatisni vendstrehime Avokati i Popullit, Igli Totozani, ripërsërit rekomandimin për kryetarët e bashkive në të gjithë vendin, për marrjen e masave organizative në përgatitjen e vendstrehimeve provizore, për grupe në nevojë emergjente, që kërkojnë ndihmë nga organet e pushtetit vendor me …

Lexo më shumë

Prokurorët belgë zbuluan strehimet e terroristëve të Parisit

Prokurorët belgë zbuluan strehimet e terroristëve të Parisit Hetuesit belgë kanë zbuluar tre vendbanime të përdorura nga terroristët dhe të dyshuarit e përfshirë në sulmet e nëntorit në Paris, njoftuan sot prokurorët. Brukseli është përfshirë thellë në hetime pas sulmeve të 13 nëntor që vranë 130 njerëz, pasi disa nga …

Lexo më shumë