Kreu / Tag Archives: kryesore (page 3)

Tag Archives: kryesore

Avokati i Popullit, kryebashkiakëve: Parandaloni rrezikun për të pastrehët, përgatisni vendstrehime

Avokati i Popullit, kryebashkiakëve: Parandaloni rrezikun për të pastrehët, përgatisni vendstrehime Avokati i Popullit, Igli Totozani, ripërsërit rekomandimin për kryetarët e bashkive në të gjithë vendin, për marrjen e masave organizative në përgatitjen e vendstrehimeve provizore, për grupe në nevojë emergjente, që kërkojnë ndihmë nga organet e pushtetit vendor me …

Lexo më shumë

Mungesa e konsensusit politik, Lu shkon te Nishani

Lu shkon te Nishani

Mungesa e konsensusit politik, Lu shkon te Nishani Ambasadori i SHBA-së në Tiranë, Donald Lu ka zhvilluar paraditen e sotme një takim me Presidentin e Republikës, Bujar Nishani. Mendohet se në fokus të takimit është mungesa e konsensusit maxhorancë-opozitë për draftin e reformës në drejtësi, i cili duhet të përmbyllet brenda …

Lexo më shumë

Reforma në Drejtësi, peng i debatit politik

Reforma në drejtësi vijon të mbetet peng i debatit politik. Drafti, që po shqyrtohet nga ekspertët e drejtësisë, të përzgjedhur nga palët politike nuk po gjen ende konsensusin e palëve. Sipas kalendarit paraprak, drafti i plotë i përpiluar nga ekspertët me sugjerimet e Komisionit të Venecias duhet të finalizohet sot dhe …

Lexo më shumë

Një letër për Enver Hoxhën

Nga Xhek London / Facebook Politikanët sot ta kalojnë ty. Këta janë shumë, po shumë… të pasur, po shumë fare ama ! Ja fjala vjen, vila jote shtetërore në bllok më duket si kasollja në muzg e Van Gogut po ta krahasosh me vilat e këtyre birbove të sotëm ! …

Lexo më shumë

Përse dështojnë tryezat me ekspertët e PD?

Nga Mero Baze / TemA Edhe pse dukej sikur po gjendej më në fund formula se si Partia Demokratike të pranonte reformën në drejtësi dhe ndryshimet e duhura kushtetuese, dy ditë para se të skadojë afati që duhet t’i ridërgojnë plotësimet Komisionit të Venecias, ata braktisën Komisionin, për debate të …

Lexo më shumë

Akuza për HEC-in, procedurat nuk janë zhvilluar ende

Qeveria ka reaguar për akuzat e opozitës për dhënien me koncesion të ndërtimit të HEC-it të Skavicës. Qeveria sqaron që në krye se është i pavërtetë referimi për Skavicën, pasi procedurat e hapura bëjnë fjalë për HEC-in e Katundit të Ri, një tjetër vepër energjetike mbi lumin Drin. Qeveria thotë se …

Lexo më shumë

Opozita sërish tërhiqet nga Reforma, do konsensus politik

Ekspertët e të djathtës në komisionin për reformën në drejtësi janë tërhequr nga diskutimet, pasi sipas tyre, ekspertët e mazhorancës nuk reflektuan mbi rekomandimet e Komisionit të Venecias. Ndërkaq shumica ka vijuar me diskutimet pa praninë e opozitës. Në një deklaratë për shtyp të ekspertëve të opozitës, thuhet se “sipas …

Lexo më shumë

Ermonela Jaho : Nga Shqipëria Komuniste, në New York

Ermonela Jaho

 Ermonela Jaho : Nga Shqipëria komuniste, në New York “Nga Shqipëria Komuniste, e deri në New York” – ishte titulli i artikullit që Financial Times dy ditë më parë i kishte kushtuar sopranos shqiptare. Në këtë interviste, Ermonela Jaho rikujton “vështirësitë në fëmijërinë e saj gjatë viteve të Enver Hoxhës”. …

Lexo më shumë