Kreu / Tag Archives: kosove

Tag Archives: kosove

Ndeshja Kosovë-Islandë, mijëra tifozë në Shkodër

Qyteti i Shkodrës është mbushur plot me tifozë të Kosovës, të cilët kanë ardhur për të mbështetur skuadrën e kombëtares  për ndeshjen që do të luhet midis Kosovës dhe Islandës. Ndeshje e cila zhvillohet në stadiumin “Loro Boriçi”, e vlefshme për Kampionatin Botëror 2018. Që pas orës së mesditës në …

Lexo më shumë

“Ruletë ruse” në Preshevë!

Nga Sevdail Hyseni (Serbi) Farën e përçarjeve preshevare, në këto ditë të nxehta pranverore, në Komunën e Bujanocit, po e bart një frymë me plot turbulenca politike. Këtij virusi antishqiptar po i frynë, nga burime të mirinformuara, ish kryetari i Bujanocit, Nagip Arifi dhe partia e tij në opozitë, të …

Lexo më shumë

Engel paralajmeron Serbinë: Mos luani me zjarrin!

Eliot Engel, kongresmeni amerikan i shtetit të New York-ut dhe miku i madh i shqiptarëve, në fjalimin e tij në Kongres ka thënë se SHBA-të duhet t’i qëndrojnë në krah Kosovës. Ai ka thënë se Kosova dëshiron atë çfarë shumë vende të regjionet e duan, të jetë pjesë e një …

Lexo më shumë

Thaçi nuk heq dorë: Kosova do ta bëjë ushtrinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pasur një takim të rregullt me ambasadorin amerikan, Greg Delawie. Në një intervistë për transmetuesin publik të Kosovës, RTK, Thaçi ka shprehur këmbëngulësinë e tij për krijimin e Ushtrisë së Kosoës, qoftë përmes ndryshimeve kushtetuese, qoftë përmes ndryshimeve ligjore. “Definitivisht Forcat e Armatosura …

Lexo më shumë

Hoxhaj takon Sekretarin Tillerson në Washington

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj e ka takuar Sekretarin Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson gjatë punimeve të takimit vjetor të Ministrave të Jashtëm të koalicionit botëror kundër ISIS që po mbahet në Washington Hoxhaj e ka falënderuar Sekretarin Tillerson për mbështetjen e vazhdueshme amerikane ndaj Kosovës duke theksuar …

Lexo më shumë

Aeroporti i Prishtinës, i dyti në World Travel Awards 2015

Aeroporti i Prishtinës ‘Adem Jashari’ renditet i dyti në World Travel Awards 2015 Paraditen e sotme një grup protestuesish u mblodhën përpara selisë së Partisë Socialiste, duke kërkuar largimin e kreut të saj Edi Rama. Mësohet se protestuesit janë anëtarë të PS-së nga degë të ndryshme dhe anëtarë të lëvizjes …

Lexo më shumë

Opozita: Protestat nuk do të ndalen

Visar Ymeri

Kosovë :  Opozita: Protestat nuk do të ndalen Tre liderët e subjekteve opozitare kanë deklaruar se qytetarët dje kanë treguar se nuk pranojnë marrëveshjen për Asociacionin e komunave serbe dhe Demarkacionin me Malin e Zi, por njëkohësisht u dëshmua se kjo qeveri ka humbur mbështetjen popullore, pasi populli kërkoi dorëheqjen …

Lexo më shumë