Kreu / Tag Archives: ilir meta (page 2)

Tag Archives: ilir meta

Ilir Meta do të zgjidhet President

Pas shumë informacionesh kontradiktore, më në fund burime nga LSI kanë konfirmuar se po bëhen gati nënshkrimet e deputetëve për të propozuar Ilir Metën si kandidat të mazhorancës për president. Kështu, pakti Rama- Meta i parë 4 viteve Rama- Meta po shkon drejt finalizimit, plan sipas të cilit Rama do …

Lexo më shumë

Meta President? LSI mbledh me urgjencë grupin parlamentar

LSI mbledh me urgjencë grupin parlamentar pas mbylljes së raundit të tretë për zgjedjen e Presidentit. Mbledhja është njoftuar për në orën 17:00 dhe pritet të diskutohet për pozicionimin e LSI-së pas deklaratave të ardhura nga Partia Socialiste. Pritet gjithashtu që grupi parlamentar të marrë një vendim për çështjen e Presidentit. …

Lexo më shumë

Sherr në koalicion. PS sfidon publikisht Metën

Acarohen gjakrat në Kuvend! Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Gramoz Ruçi ka paralajmëruar sot kryetarin e LSI-së, Ilir Meta, njëherësh kreu i Kuvendit se PS ia ka 71 votat edhe pa aleatin e saj qeverisës për të zgjedhur presidentin e ri të republikës. Ruçi pohoi se pavarësisht kësaj, PS …

Lexo më shumë

Për herë të parë Ilir Meta sulmon fort opozitën

Pas dështimit të takimit të partive parlamentare pas thirrjes për një tryezë nga ana e kreut të Kuvendit Ilir Meta ky i fundit nuk e ka pritur mirë refuzimin e opozitës për të marrë pjesë. Në një dalje para gazetarëve nga selia e Kryesisë së Kuvendit, Meta tha se mazhoranca …

Lexo më shumë

Meta thërret partitë parlamentare, Basha thërret aleatët

Kreu i Kuvendit Ilir Meta ka thirrur sot në orën 19:00 të gjitha partitë parlamentare në një takim për të diskutuar për zgjidhjen e krizës politike. Sipas burimeve në këtë takim pritet të diskutohet edhe për rekomandimet për Reformën Zgjedhore nga OSBE/ODIHR. Kjo lëvizje e Metës, vjen fill pas takimit …

Lexo më shumë

S’ka President. Dështon edhe raundi i dytë

Ka dështuar edhe raundi i dytë për zgjedhjen e presidentit të ri të Republikës. Në seancën e sotme parlamentare, sikurse një ditë më parë, votimi i dështuar është mbajtur pa një kandidaturë. “Edhe raundi i dytë mund të konsiderohet i ezauruar”, ka deklaruar kryetari i Kuvendit, Ilir Meta. Ndërsa deputetja …

Lexo më shumë

Del emri i Presidentit konsensual Rama- Meta

Në bisedimet e fundit mes krerëve të koalicionit PS-LSI jo pak herë është diskutuar edhe për kandidatin e mundshëm për President. Për të zbutur tensionet politike mes pozitës dhe opozitës është menduar që kësaj të fundit t’i ofrohet posti i Presidentit. Madje është diskutuar edhe emri i tij.  Është një …

Lexo më shumë

S’ka President në raundin e parë

Kuvend

Kuvendi i Shqipërisë ka mbajtur pasditen e së mërkurës raundin e parë të votimit të presidentit të Republikës, edhe pse pa një kandidaturë. Para seancës u mbajt mbledhja e komisionit parlamentar të ligjeve, ku gjatë diskutimit nuk u paraqit asnjë emër. Megjithatë, pavarësisht mungesës së një emri, Kuvendi u mblodh …

Lexo më shumë
Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com