Kreu / Tag Archives: azil ne gjermani

Tag Archives: azil ne gjermani

Gjermania kërkon punëtorë : Ja si të aplikoni

Gjermania kërkon punëtorë

E ftuar ne emisionin e mëngjesit 7 pa 5, Zëvëndësambasadoria e Republikës Federale e Gjermanisë në Shqipëri, shpjegon procedurat që duhet të ndjekin qytetarët shqiptarë për tu punësuar në Gjermani. Prej 1 janarit 2016 sipas Rregullores së re për vendet e Ballkanit Perëndimor ku bën pjesë dhe Shqipëria, shtetasit shqiptarë …

Lexo më shumë

Finlanda do të dëbojë 20 mijë azilkërkues

Finlanda synon të dëbojë 20 mijë migrantë, të cilët kanë hyrë në territorin e saj në vitin 2015, pasi kërkesa për azil është në proces refuzimi, njoftoi sot Ministria e Brendshme pas një njoftimi të ngjashëm me Suedinë fqinje. Helsinki ka vendosur të kthejë mbrapsht rreth dy të tretat e aplikimeve të …

Lexo më shumë

SHPK publikon 3111 vende të lira pune

SHPK publikon 3111 vende të lira pune

Shërbimi Kombëtar i Punësimit ka publikuar 3111 vende të lira pune, të shpërndara përkatësisht në 65 qytete në vend. Me rëndësi, krijimi i llogarisë personale. Çdokush që plotëson kriteret e kërkuara mund të kandidojë nëpërmjet aplikimit online pasi faqja zyrtare e shërbimit kombëtar të punësimit u jep mundësi të interesuarve …

Lexo më shumë

Klajda Gjosha: “Roli i Gjermanisë, deçiziv në uljen drastike të kërkesave për azil”

Klajda Gjosha

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha,në vizitë zyrtare në Landin e Bavarisë në Gjermani, takon Ministren e Shtetit për Çështjet Europiane të Landit të Bavarisë, së Republikës Federale Gjermane znj. Beate Merk Forcimi i mëtejshëm i bashkëpunimit ishin çështjet kryesore që u diskutuan gjatë këtij takimi. Ministrja Gjosha vlerësoi qasjen …

Lexo më shumë

Kukës, bie njdeshëm numri i lindjeve

bie njdeshëm numri i lindjeve

Në qarkun e Kukësit ka rënë ndjeshëm numri i lindjeve. Sipas mjekëve, janë 23% më pak lindje në qytet dhe 34% më pak në zonat rurale. Shkaku kryesor është emigracioni dhe largimi i çifteve të reja, kryesisht për të kërkuar azil në Gjermani. Shqetësuese është rënia e numrit të popullsisë …

Lexo më shumë

Gjosha: Azilkërkuesit jo më shqetësim për BE

Shqipëria nuk përbën më shqetësim për Bashkimin Evropian përsa i përket kërkesave për azil, deklaron Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha në një intervistë për Report. Rënia drastike e fluksit të emigrantë ka nisur në tetor, një muaj pas shpalljes së Shqipërisë vend të sigurt origjine. Megjithatë detyrë e qeverisë sipas …

Lexo më shumë