Kreu / Botë / Rriten tensionet, Arabia Saudite ndërpret marrëdhëniet me Iranin

Rriten tensionet, Arabia Saudite ndërpret marrëdhëniet me Iranin

Rriten tensionet, Arabia Saudite ndërpret marrëdhëniet me Iranin

Arabia Saudite ka njoftuar ditën e sotme se i ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin, pas protestave dhe djegies së ambasadës së saj në Teheran.

Me mijëra protestues u mblodhën para ambasadës së vendit saudit në Teheran për të protestuar mbi ekzekutimin e liderit shiit nga Arabia Saudite, i cili ishte mes 47 të dënuarve ne vdekje atje.

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Adel Al-Jubeir në një deklaratë për mediat pas incidenteve në Teheran njoftoi se ka tërhequr diplomatin.

Sheiku Nimr Al-Nimr ishte në mesin e 47 personave që u ekzekutuan ditën e shtunë. Ai ishte dënuar për terrorizëm në vendin arab.

Mirëpo, ekzekutimi i shiitit në vendin me shumicë sunite, ka zemëruar Iranin, popullsia e të cilit është shiite më së shumti.

Gjithashtu, BBC raporton se diplomatëve iranianë në Arabinë Saudite u është dhënë një afat 48 orësh për të lënë vendin.

Arabia Saudite, një nga vendet që praktikon Sheriatin është aleat i ngushtë i SHBA-ve, ndërsa Irani mbështet fuqishëm Moskën. Kjo përplasje mes tyre nuk do të lërë jashtë ringut edhe dy aleatët e tyre kryesorë.

Mos humbisni

Pornostarja rrëfen bisedat me Trump në shtrat…

Ylli i pornografisë e njohur me emrin artistik Stormy Daniels, në vitin 2006 kishte përfunduar …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.