Kreu / Shëndet / Pse nuk duhet të hani tre vakte
Pse nuk duhet të hani tre vakte

Pse nuk duhet të hani tre vakte

Pse nuk duhet të hani tre vakte

Një studim i “Similar University of Alabama”, ka arritur në një përfundim të çudtishëm për ngrënien e ushqimit. “Nuk duhet të hani 3 vakte në ditë”.

Pse nuk duhet të hani tre vakte ? Sipas studjuesve keni më shumë mundësi për të qënë të shëndetshëm nëse hani në mënyrë të çrregullt se sa kur hani në mëngjes, drekë dhe darkë. Sipas ekspertëve që morën pjesë në studim, ngrënia e darkës dëmton shëndetin dhe organizimin, duke e “bombarduar” me shumë ushqime, të cilat stomaku e ka të pamundur për ti tretur.

Sipas studimit çdo njeri duhet të hajë vetëm drekën të rregullt ndërsa në oraret e tjera mund të hani çfarë dëshironi në varësi të mundësive, por duke mos e tepruar me sasinë.

Këshilla

Kafja
Gjatë verës mundohni të mos pini kafe turke gjatë gjithë ditës. Një studim në Shtete e Bashkuara të amerikës ka zbuluar se kafja dëmton stomakun, sidomos kur e konsumoni gjatë drekës. Stomaku, sipas studimit e ka të vështirë të tresë disa përbërës së kafes turke.

Gjaku
Gjatë verës duhet që të bëni analizat e gjakut çdo 20 ditë. Mjekët në Britanin e Madhe këshillojnë që të bëni analizat për shkak se nga temperaturat shfaqen shumë sëmundje të ndryshme. Në mënyrë që këto sëmundje të parandalohen duhet të bëni analizat.

Çokollata
Për shkak se çokollatat mund të jenë shkrirë gjatë transportimit, këshillohet që ti konsumoni sa më pak. Shkrirja e çokollatës nuk ruan të njëtën cilësi si më parë, prandaj mos i konsumoni.

Mos humbisni

Vuani nga tensioni i lartë, ja kush janë ushqimet që duhet të shmangni

Tensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.