Kreu / Shëndet / Pse është mirë të keni vithe të mëdha
vithe
vithe

Pse është mirë të keni vithe të mëdha

Përderisa madhësia e vitheve varet nga gjenet, të cilat e caktojnë se ku do të akumulohet dhjami, shkenca ka treguar për arsye të shumta se përse duhet ta dashuroni çdo centimetër të asaj që nëna ua ka dhuruar.

Dhjami i vitheve është i padëmshëm.

Ndryshe nga dhjami i tepërt i bardhë në bark, i cili i rrethon organet dhe shpin deri te inflamacionet, shtypja e lartë e gjakut dhe sëmundjet tjera, vithet e mëdha janë të mbushura me dhjam të verdhë, transmeton Telegrafi.

Biologjikisht dukeni më atraktive

Disa psikologë besojnë se meshkujt i preferojnë femrat me vithe të mëdha sepse ato e përmirësojnë pamjen fizike të një femre, e sidomos lakimin e shpinës.
Vithet e mëdha e mbrojnë pjesën e fundme të shpinës

Nëse nuk e keni ditur, vithet e mëdha kontribuojnë në shëndetin e shpinës.

Femrat me vithe të mëdha lindin fëmijë më të mençur

Vithet dhe kofshët kanë acide yndyrore omega-3. Disa shkencëtarë besojnë se kur i jepni gji fëmijës, trupi i merr ato acide për ta përmirësuar kualitetin e qumështit të gjirit.

Për shkak se bebeve ju nevojitet ky lloj acidi për trurin, sistemin nervor dhe zhvillimin e syve, disa biologë besojnë se vithet më të mëdha mund të ‘përkthehen’ në fëmijë më të mençur.

Mos humbisni

Nëse ai bën këto 5 gjëra, atëherë nuk ju do për lidhje serioze

Djali takon vajzën, djali bën seks me vajzën, vajza vret mendjen nëse ai po e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.