E mërkurë , 23 Gusht 2017
Kreu / Kuriozitete / PARALAJMËRON SHKENCA : Na pret një stuhi e egër
PARALAJMËRON SHKENCA

PARALAJMËRON SHKENCA : Na pret një stuhi e egër

PARALAJMËRON SHKENCA : Na pret një “stuhi e egër”

Priten temperatura më të ngrohta për 50° në Polin e Veriut. Një “stuhi e egër”” pritet të përmbysë  Islandën këtë të mërkurë, me një sipërfaqe prej disa qindra kilometrave. Shkaqet e këtyre ndryshimeve klimatike janë ende të panjohura, transmeton lajme.al përmes NOAA (Instituti Amerikan i Meteorologjisë).

Kushtet klimatike aktuale do të provokojnë vërshime të mëdha në shumë vende : Angli, SHBA dhe Amerikë të Jugut. Poli i Veriut  do të njohë një situatë klimatike të jashtëzakonshme ditët në vijim, me temperatura që do të tejkalojnë 50 gradë në krahasim me temperaturat e një stine normale.

Në këtë periudhë dimri, mërkuri zakonisht zbret në 30 deri 40 gradë në Polin e Veriut.

Por, për shkak të një stuhie që është rrugës për Islandë, temperaturat janë rritur për 2 deri më 4 gradë. Në qoftëse kjo stuhi rritet sipas parashikimeve, mund të shkojë në temperatura më të ngrohta, deri më 50° më shumë se zakonisht, paralajmëron shkenca nga  Instituti Amerikan i Meteorologjisë (NOAA – National Oceanic and Atmospheric Administration). (materiali në gjuhën angleze).

PARALAJMËRON SHKENCA

Në qoftëse ky skenar konfirmohet, do të bëhet më ngrohtë në Polin e Veriut… se sa në jug të Kalifornisë.

Kjo “stuhi e egër” që do të prekte Islandën këtë të mërkurë ka një sipërfaqe prej disa qindra kilometrave. Presioni atmosferik mund të degradojë deri më 920 milibar.

Çfarë po ndodhë ?

Shkencëtarët nuk kanë arritur ende që të japin me saktësi konkluzione rreth shkaqeve të këtyre ndryshimeve të jashtëzakonshme klimatike.

Mos humbisni

Katër këshilla për të shmangur sulmin nga kafshët

Sulmimi nga ndonjë kafshë e caktuar është rrethanë serioze dhe e frikshme. Mirëpo, kjo mund …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.