E mërkurë , 26 Tetor 2016
Kreu / Politikë / Mungesa e konsensusit politik, Lu shkon te Nishani
Lu shkon te Nishani

Mungesa e konsensusit politik, Lu shkon te Nishani

Mungesa e konsensusit politik, Lu shkon te Nishani

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë, Donald Lu ka zhvilluar paraditen e sotme një takim me Presidentin e Republikës, Bujar Nishani.

Mendohet se në fokus të takimit është mungesa e konsensusit maxhorancë-opozitë për draftin e reformës në drejtësi, i cili duhet të përmbyllet brenda ditës së martë.

Mosmarrëveshjet mes palëve janë “gozhduar” në një pikë, zgjedhjen e drejtuesve të institucioneve të larta të drejtësisë. Ekspertët e maxhorancës propozojnë zgjedhjen e tyre me shumicë të cilësuar votash, 3/5, ndërsa ata të opozitës këmbëngulin në votimin me shumicë kushtetuese, 2/3.

Drafti i reformës, i parashikuar të përmbyllej të premten, mbetet kështu peng i mungesës së kompromisit, duke i vënë në lëvizje palët politike, por dhe faktorin ndërkombëtar i angazhuar maksimalisht në proces, në gjetjen e mirëkuptimit.

Mos humbisni

Nishani_1-1

Nishani reagon pas akuzave për dekorim të ballistëve: Më sulmojnë nostalgjikët e diktaturës

Dekorimi i 67 ballistëve nga Presidenti i vendit, Bujar Nishani, u pasua me reagime të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.