Kreu / Aktualitet / ‘Mos ma prek Valbonën’, qindra qytetarë protestë në Tiranë

‘Mos ma prek Valbonën’, qindra qytetarë protestë në Tiranë

Shoqërisë Civile dhe ambientalistë, janë bërë bashkë ditën e sotme për të protestuar kundër ndërtimit të disa HEC-eve në Valbonë.

Me pankarta në duar, ku shkruhej ‘Mos ma prek Valbonën’, ata kanë protestuar para Kryeministrisë, duke I bërë thirrje kryeministri Edi Rama që të ndërhyjë dhe të ndalojë këtë masakër që po I bëhet zonës së Valbonës në Tropojë.

“Mos ma prek Valbonën”,  “Stop HEC-et”, “Zëri i Tropojës, STOP HEC-et”, ishin vetëm disa nga parullat e tyre kundër ndërtimit të HEC-ve në këtë zonë.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur më këtë çështje, duke thënë se qeveria e tij nuk ka dhënë asnjë leje, madje sipas tij, ai ka bllokuar disa leje për ndërtimin e HEC-eve në këtë zonë, leje këto të dhënë nga qeveria e shkuar e PD-së.

Po ashtu, banorët e Valbonës kërkon ndalimin e ndërtimeve të këtyre HEC-eve edhe në gjykatë, por kjo i fundit u dha të drejtë ndërtuesve.

Mos humbisni

Debate në gjyqin e ‘Spillesë’, pse i kërkohet dorëheqja gjyqtarit të çështjes

Ka rinisur me debate seanca gjyqsore për abuzimet me pronat në Spille. Gjatë seancës avokatja …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com