E martë , 22 Gusht 2017
Kreu / Kuriozitete / Misioni Apollo 8: Babadimri vizitoi Hënën apo…
Misioni Apollo 8

Misioni Apollo 8: Babadimri vizitoi Hënën apo…

Misioni Apollo 8: Babadimri vizitoi Hënën apo…

Në mbrëmjen e Krishtlindjeve të vitit 1968, miliona njerëz kanë dëgjuar në transmetim direkt leximin e librit Genesis, i cili përshkruan krijimin e Universit.

I vetmi ndryshim ishte se transmetimi ishte bërë nga hapësira, për të qenë më specifik, nga Hëna, transmeton koha.net.

Miliona njerëz shikonin dhe dëgjonin astronautët e Apollo 8, Frank Borman, Jim Lovell dhe Bill Anders, të cilët u bënë njerëzit e parë që hynë në orbitën e Hënës.

Derisa ata komandonin objektin e tyre për në sipërfaqen e Hënës, astronautët bënë fotografi të Hënës dhe Tokës, dhe lexonin pjesë të librit Genesis, duke i uruar plotësimin e dëshirave të gjithëve në “Tokën e mirë”.

“Na thanë se në mbrëmjen e Krishtlindjeve do të kemi audiencën më të madhe që ka dëgjuar ndonjëherë zërin e njeriut”, pati thënë Borman më 2008 kur po shënohej 40 vjetori i këtij fluturimi.

Derisa ora ecte për sfidën e presidentit Kennedy për t’u ulur në Hënë deri në fund të dekadës,vonesat në modulin linear kërcënonin ngadalësimin e programit të Apollo-s.

Kështu që NASA vendosi të ndryshonte planet dhe dërgoi ekipin e Apollo-s në rrugë për në Hënë pa modulin linear, nën drejtimin e raketës masive “Saturn V”.

Ekipi u fut në orbitën e Hënës më 21 dhjetor, dhe pasi u sollën rreth saj për 10 herë gjatë natës së Krishtlindjeve, ishte koha që të ktheheshin në shtëpi.

Mëngjesin e Krishtlindjeve, ata me padurim pritnin konfirmimin nga Toka që të largoheshin nga aty, dhe ashtu ndodhi: ata shumë shpejtë morën konfirmimin i cili u transmetua, “Të jeni të informuar se Babadimri ekziston”.
Ata ranë në Oqeanin Paqësor më 27 dhjetor të atij viti.

Mos humbisni

Katër këshilla për të shmangur sulmin nga kafshët

Sulmimi nga ndonjë kafshë e caktuar është rrethanë serioze dhe e frikshme. Mirëpo, kjo mund …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.