Kreu / Opinion / Marsi vërtet duhet të na shpëtojë nga individi Armando Duka!

Marsi vërtet duhet të na shpëtojë nga individi Armando Duka!

Nga Fatjon Baze

Sot në Vlorë në ndeshjen Flamurtari-Kamza presidenti i vlonjatëve Sinan Idrizi, ka sulmuar ashpër kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit Armando Duka.

Një sulm i drejtëpërdrejtë që ka ardhur në nje ekran që bën ç’mos për ta paraqitur futbollin shqiptar si të sukseshem dhe për ta kuruar sa më shumë imazhin e tij, dhe kjo mund t’i ketë djegur akoma dhe më shumë presidentit të FSHF-së.

Idrizi shprehej i bindur se në muajin Mars do të vi një ere e re për futbollin shqiptar, i cili nuk do të mund të drejtohet më nga një person “që ngritën biznesin me kontrabandën e çorapeve të grave.

Nuk mund të jetë Shqipëria e këtyre që komandojnë me çifligun e babait. Nuk mund të jetë Shqipëria e atyre që kanë kaluar kufirin në mënyrë të jashtëligjshme. I kam bërë thirrje Prokurorisë së Janinës të shikojë se ka një individ shqiptar që duhet Armando Duka, ka kaluar kufirin shqiptar në mënyrë të paligjshme, me pasaportë të falsifikuar.

Unë bëj një investim privat, dhe nuk vjen asnjë nga FSHF që të na përgëzoje qoftë për punën që punën që bëj. Nuk fyhet një qytet në këtë farë feje. Nuk mund të prishet gara kështu, sa i përket arbitrimit“, ishte irritimi i Idrizit mbi padrejtësit që i është bërë nga FSHF-ja.

Janë të pakët njerzit në futbollin tonë që shprehin kaq hapur dhe me të drejtë akuzat në drejtim të një personi që ka dështuar në krye të Federatës Shqiptare të Futbollit.

Për fat perveç Flamurtarit edhe nje tjeter klub me histori në vendin tone si Partizani ka reaguar ndaj këtyre padrejtesive, ku vete presidenti Gaz Demi, e ka kritikuar këtë instiucion per menyren se si e menaxhon futbollin shqiptar.

Ne Mars do te jene dhe zgjedhjet per kreun e ri te Federates Shqiptare te Futbollit dhe me gjase Armand Duka, do te jete serish kandidat dhe fatkeqesisht dhe mund te rizgjedhet serish.

Por, shpresojme qe diçka e tille mos te ndodhe pasi te gjithe e kemi pare seç ka ndodhur gjate sundimit te tij ne krye te atij institucioni.

Eshte nje nga personat me te padeshiruar nga futbolldashesit shqiptar te cilet nese do te kishin te drejtë vote do ta kishin larguar nje ore e me pare.

Eshte ai i cili ofendohet ne kor pothuajse ne te gjithe stadiumiet shqiptare per menyren se si ai ka krijuar raportet me ta, dhe sot nje nga tifo-grupet me te medha te kombetares shqiptare “Tifozat Kuq e Zi” e kane bojkotuar.

Eshte nje personat i cili e ka kthyer FSHF-ne si prone private duke abuzuar me fondet e UEFA-s, mjafton te permendim fondin e solidaritetit apo dhe aktivitetin e “Grassrot-s” duke mos kursyer as femijet e vegjel te cilet nuk i siguroi asnje kusht por i leshoi neper trotuare.

Eshte nje institucion qe nuk e lejoi asnjehere garen e ndershme dhe si ne çdo perfundim kampionati fituesi ka qene gjithnje fallco dhe i paracaktuar qe ne fillim.

Ka nje numer akoma dhe me te madh shkeljes, ndaj dhe Marsi do te jete vertet nje muaj i rendesishem per fatet futbollin shqiptar nese do te ringrihet apo do te vijoje te degradoje akoma edhe me shume.

Shpresojme qe perveç klubeve si Flamurtari dhe Partizani te ngrihen dhe presidente te tjere e ta ndalojne kete farse qe po behet ne futbollin shqiptar.

Mos te behen si ata presidente qe dikur e shanin dhe kur e kuptuan qe veç po ti besh “sehir” atij, mund te fitosh nje titull fallco.

Sado te dali perkrah Ilir Metes, duke treguar se ka dhe mbeshtetje politike per te investuar ne futboll mos e besoni.

Kur nuk ka bere ne gjithe keto vite per futbollin shqiptar, as ka per te bere ndonjehere!

Mos humbisni

Kjo qeveri po kalbet

Nga Astrit Patozi Nese fotot panoramike të mëngjesit në facebook-un e kryeministrit quhen punë, timonieri …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.