Kreu / Opinion / Lufte droges apo lufte te varferve?!

Lufte droges apo lufte te varferve?!

Nga Majlinda Bregu

Une besoj se droga shkaterron shume jete, por qeverite e keqija shkaterrojne me shume.

Shihni sot. Lufte i eshte shpallur jo mbjelljes se droges, por perdoruesve te droges dhe punetoreve te droges.

Ne burg shkojne ata te cilet e perdorin dhe qe do ta gjejne gjithmone se ku ta marrin edhe sikur cdo bar apo shkolle te kete nga nje polic per tavoline a banke.
Ne burg shkojne si ” grup
I organizuar kriminal” ata qe kane vetem nje faj: bejne cmos te jetojne!
Ai agai i ares me droge qe i ka marre ne pune nuk ka asnje pergjegjesi. Madje ju ka bere nder. I ka marre ne pune! Nje pune qe nis me “Kismet”e mbaron me “bereqardives”!
Besmiri, jetim dhe te gjithe hallexhinjte e tjere punetore kanabisi, te cilet kane dale dje ne gjykate ne Kruje si” grup i strukturuar kriminal”, thone me shume se sa raportet me shifra te Guardia di Finanza apo Departamentit Amerikan te Shtetit. Aty ka shifra per ne qe kemi kohe te lexojme nga shtepia ose zyra. Lufta me shifra, ton e qindra Km2, e ben me te pandjeshem problemin e frikshem te pasojave te droges.
Eshte si te mesohesh me te keqen perdite e ta shohesh thjesht si krim i nxitur nga qeveria e keqe.
Besmiri e te tjeret si ai nuk besoj se nuk dine se eshte e paligjshme ajo qe bejne. Thjesht urojne te mos burgosen se duan te jetojne.
Asnje nga ne qe merremi me politike perfshire, as mjeke,as gjyqtare, prokurore, avokate, gazetare dime:
Sa punetore punojne per te mbjelle 1,3 ton droge ne nje fshat ne Kruje?
Sa prej tyre jane femije?
Sa paguhen ne dite dhe sa eshte fitimi kriminal qe mbjell pasiguri, dhune, krim e pastabilitet?
Sa jane denuar kete vit si Besmiri ne Kruje?
Sa jane ne burg si perdorues droge?
Po si shperndares e trafikante?

Si komb me mendje te orientuar nga lufta e mbijetesa, sa here nje Qeveri i shpall Lufte-Papunesise, Varferise, Korrupsionit, Droges, e perfshijme te gjithe veten te flasim e degjojme per Luften. Por vec Varferise ku s’ ke armik te identifikuar perballe, gjithe keto lufterat e tjera e kane nje.
Problemi eshte kur armikun ta cakton Qeveria!
Si ne rastin e lulezimit te kanabisit.

Nxit krimin e mbjelljes, por kush eshte armiku e vendos gjate korrjes!

Mos humbisni

A do të arrestohet Sali Berisha, prej dëshmive të Izetit?

Nga Eduard Zaloshnja Deri në 14 shkurt të këtij viti, ka patur raste kur nuk …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.