Kreu / Politikë / KVV bashkon krerët e politikës për reformën zgjedhore
KVV bashkon krerët

KVV bashkon krerët e politikës për reformën zgjedhore

KVV bashkon krerët e politikës për reformën zgjedhore

Rama: Meritë e Metës që hapi debatin, të modernizojmë procesin

Korrupsioni zgjedhor, nevoja për një reformë elektorale të thelluar dhe gjithëpërfshirëse”, është tema e Konferencës Kombëtare të zgjeruar e organizuar nga Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë(KVV), që po mbahet paraditen e sotme në Hotel Tirana International.

Në hapje të konferences, përfaqësuesja e KVV-së Gerta Meta e konsideroi fenomenin e ‘korrupsionit zgjedhor’ si një prej sfidave më të rëndësishme, që tenton të manipulojë vullnetin e votuesit.

Ndaj vlerësohet me shumë rëndësi, tha ajo, që reforma e ardhshme zgjedhore të adresojë këtë fenomen, tek i cili i kanë rrënjët një sërë problematikash të vërejtura në proceset elektorale.

Konferenca ka bërë bashkë autoritetet më të larta të vendit kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta, kryeministrin Edi Rama, kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ambasadoren e BE-së, Romana Vlahutin, ambasadorin e SHBA-së, Donald Lu, zv/ambasadorin e Prezencës së OSBE-së, Robert Wilton, etj.

Mos humbisni

Pasi iu bllokua pasaporta, PS ‘shet’ kryebashkiakun që mbështeti në 2015-tën

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, pas procedimit të tij nga ana e Policisë, dhe …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.