Kreu / Teknologji / Kujdes! Facebook si Big Brother, ju zbulon sekretet

Kujdes! Facebook si Big Brother, ju zbulon sekretet

Opsioni në Facebook “Persona që mund të njihni” jo vetëm të lejon të gjesh miqtë e vjetër por mund të shndërrohet në një ‘Big Brother’ i cili është në gjendje të zbulojë të gjitha sekretet e tua.
 
Një fakt të tillë e dëshmojnë disa të dhëna te teknologjisë Gizmodo, ku algoritmi i rrjetit social u vendos në kontakt me njerëz të papritur ,nga klientë të një prostitute deri tek pacientët e një psikiatrie.
Në rastin e zbulimit të prositutës e cila jeton në Kaliforni, gruaja në rrjetin social u pa se këshillonte si miq disa klientë ndonëse emaili dhe telefoni që përdorte për punë  ishte i ndryshëm dhe nuk kishte një profil tjetër facebook.
 
‘Kush shkon me një prositutë është shumë I kujdesshëm për privatësinë, përdorin emra,adresa të ndryshme. Në këtë rast ka persona të vecantë që shtojnë masa sigurie në mënyrë që të mos identifikohen, e megjithatë pavarisht kësaj përpjekjeje emrat e tyre të vërtetë dalin në FB.
 
Një shpjegim për këtë rast thotë se Facebook  përdor informacione të kriptuara të aplikacioneve të tjera të telefonit.

Mos humbisni

LISTA / Shpejtësia e internetit, Shqipëria ‘prapa botës’

Rumania kryeson listën me shpejtësi mesatare të internetit mbi 100 Mbps, ndjekur nga Hungaria, Lituania, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.