Kreu / Aktualitet / Me vonesë, por shqiptarët e Belgjikës e qajnë 103-vjetorin e Pavarësisë
koncert me rastin e 103 vjetorit

Me vonesë, por shqiptarët e Belgjikës e qajnë 103-vjetorin e Pavarësisë

Me vonesë, por shqiptarët e Belgjikës e qajnë 103-vjetorin e Pavarësisë

Shqiptarët në Belgjikë, mbajtën një koncert me rastin e 103 vjetorit të Pavarësisë të organizuar nga shoqata shqiptare “Ilira” në Tongeren.

Në këtë mbrëmje ku të pranishëm ishin përfaqësues të ambasadorëve të Shqipërisë dhe Kosovës dhe njëashtu parlamentarë shqiptarë në politikën belge, u kënduan këngë me motive të ndryshme nga të gjitha trojet shqiptare.

Përveç këngëve dhe valleve popullore, u veçua edhe një pjesëz me harpë e interpretuar nga vogëlushja 10 vjeçare Bujana Ameti, e cila gjithashtu ka marrë çmim si një ndër instrumentistet më të mira në Akademine e Arteve të qytetit Waremme.

Mos humbisni

Tërmeti shkund juglindjen e Shqipërisë

Një tërmet me magnitutë 4.3 është regjistruar mëngjesin e sotëm në juglindje të vendit. Epiqendra …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.