E premte , 21 Tetor 2016
Kreu / Shëndet / Ja çfarë të hani nëse jeni anemik
nëse jeni anemik

Ja çfarë të hani nëse jeni anemik

Ja çfarë të hani nëse jeni anemik

Anemia ndodh kur gjaku në organizmin e njeriut, nuk është i oksigjenuar në mënyrë të përshtatshme, prandaj personat e tillë të cilët kanë anemi, duhet patjetër të konsumojnë ushqime vitaminoze.

Nëse jeni anemik, privilegjoni çajin, kakaon dhe kafen që duhet t’i merrni tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështireson tretjen. Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë.
Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barera jeshile. Fiku, shalqini dhe luleshtrydhja gjithashtu duhet të konsumohen. Pacientet duhet te pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepes së kuqe, para buke.

Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja. Të sëmuret duhet të marrin gjithashtu, çdo ditë 10-15 fruta të mandarines për një kohe prej 20-25 ditë. Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitamin C.

 Lajme.al

Mos humbisni

ht_stevia_plant_nt_131014_16x9_992

Bima që shkatërron dëshirën tuaj për të pirë duhan

Bima që shkatërron dëshirën tuaj për të pirë duhan Personat që prej shumë vitesh janë …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.