E martë , 22 Gusht 2017
Kreu / Shëndet / Hunda, funksionet që nuk i dimë
Hunda, funksionet

Hunda, funksionet që nuk i dimë

Hunda, funksionet që nuk i dimë

Mjeku-kirurg, doktor John Clinger i Wake Forest Baptist Medical Center, lajmëron disa funksione të tjera të hundës që jo të gjithë i njohin.

E para, që ndoshta një pjesë e mirë e njeh, është fakti se hunda prodhon mukozë për të mbrojtur mushkëritë tona, nga viruset, bakteret dhe grimcat e pranishme në ajër.

E dyta është se nga kjo mukozë hunda prodhon rreth 1 litër në ditë, pa arritur që ne ta kuptojmë.

Funksioni i tretë është se ndjenja e shijes varet pikërisht nga hunda. Plot 80% e ndjesisë së shijes varet nga hunda dhe nga nuhatja dhe jo nga shijimi përmes gjuhës. Kjo gjë mund të provohet fare lehtë nëse hamë diçka dhe mbyllim hundët.

Si përfundim e keni pyetur ndonjëherë veten se pse kur jemi të sëmurë kemi pak oreks, kjo gjë ndodh pasi në situata të tilla hunda prodhon thuajse 2 litra mukozë në ditë, mukozë të cilën e gëlltisim dhe që mund të ndikojë në oreks. Lajme.al

Mos humbisni

Para se të humbni virgjërinë, duhet të lexoni këtë!

Femrat me përvojë kanë vendosur të flasin dhe ju tregojnë disa te vërteta…. Është e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.