Kreu / Kosovë / Hoti: Vendimi i Shqipërisë për patatet po dëmton prodhuesit në Kosovë

Hoti: Vendimi i Shqipërisë për patatet po dëmton prodhuesit në Kosovë

Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti ka thënë se vendimi nga ana e Qeverisë së Shqipërisë për çmimin referent prej 0.19 euro për patatet nga Kosova që eksportohen atje i dëmton rëndë prodhuesit kosovarë.

“Kjo politikë e qeverisë shqiptare nuk i ndihmon unifikimit të tregut mbarëshqiptar”, ka thënë Hoti.

“Ne do të shqyrtojmë me kujdes këtë veprim të palës shqiptare. Përmes MTI-së kemi kërkuar nga pala shqiptare të heq këto çmime referente menjëherë”.

“Ju kemi kërkuar atyre që për qëllime të llogaritjes së ngarkesës me taksë doganore të përdorin çmimet furnizuese të dëshmuara nga prodhuesit e patates në Kosovë.”

“Nëse nuk ka lëvizje do të shqyrtohen masat e tjera ligjore dhe reciproke për të ruajtur prodhuesit tanë”, ka përfunduar Hoti.

Mos humbisni

Prova të reja kundër Kryeprokurorit kosovar

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka siguruar një vërtetim nga ish-Sekretari Krahinor i Administratës dhe …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.