Kreu / Rajon / Greqi, arrestohet terroristi i letrave-bombë

Greqi, arrestohet terroristi i letrave-bombë

Policia greke ka deklaruar se ka arrestuar në Athinë një person në lidhje me serinë e letrave bombë që u ishin dërguar zyrtarëve të shumtë të BE-së më herët gjatë vitit.

Tetë pako me eksploziv u bllokuan nga policia helene në kryeqytet në muajin mars, pasi një e tillë iu dërgua zyrës së FMN-së në Paris dhe ministrit gjerman të Financave në Berlin.

Gjithashtu, ish-kryeministri grek Lucas Papademos mbeti i plagosur nga shpërthimi, i ndodhur teksa po hapte një zarf në makinën e tij, në muajin maj.

Organet greke të rendit bëjnë me dije se personi i arrestuar është një 29-vjeçar grek, ndërkohë që njësitë e anti-terrorit janë në kërkim të të dyshuarve të tjerë.

Ende nuk dihet nëse i riu është i lidhur me grupet greke të ekstremit të majtë Komploti i Celulave të Zjarrit, që konsiderohet dërguesi i letrës-bombë tek ministri gjerman, Wolfgang Schaeuble.

Grupi në fjalë lindi në vitin 2008, gjatë kulmit të krizës financiare greke. Ai akuzohet për dërgimin e një vale letrash-bombë ndaj zyrtarëve në vitin 2010, gjë që detyroi autoritetet helene të pezullonin përkohësisht postën kombëtare.

Një pjesë e anëtarëve të grupit po vuan ndërkohë dënime të rënda me burg, të dhëna në vitin 2011.

Mos humbisni

Nuk do ta besoni sa plumba në trup ju gjetën politikanit serb që u vra sot

Mediat në Serbi raportojnë se ka përfunduar dhe autopsia për politikanin serb, Oliver Ivanoviç, i …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.