Kreu / Shëndet / Dy pijet që parandalojnë kancerin në kokë

Dy pijet që parandalojnë kancerin në kokë

cajDy pijet që parandalojnë kancerin në kokë
Gjatë hulumtimeve të bëra “Cancer Epidemology” shkencëtarët kanë studiuar mbi 300 burra e gra tek të cilët është diagnostifikuar gliomi-kanceri i trurit (ky është vetëm një tip i kancerit i cili fillon të rritet në tru).

Kur kanë krahasuar ndikimin e pirjes së kafeinës me ata të cilët nuk kanë tumor të trurit është konstatuar se ata që pinë 5 ose më shumë filxhanë kafe ose çaj në ditë kanë 40 përqind më pak gjasa që t’u shfaqet tumori. Domethënë, kafja ose çaji do të mund të ishin aleat i mirë në luftë kundër kancerit në tru.

Nga ky ndikim mbrojtës i kafeinës kanë përfituar sidomos meshkujt, edhe pse ende nuk është e qartë pse ndodh kështu.

Sqarimin e mundshëm e shohin tek fakti se kafeina e zvogëlon furnizimin e gjakut në tru, me çfarë rriten qelizat e tumorit të cilat mbeten pa përqendrim të lartë të oksigjenit dhe të substancave ushqyese.

Gjithashtu është konstatuar se kafja dhe çaji pa kafeinë nuk e kanë të njëjtin efekt.

Mos humbisni

Unaza që futet në vaginë, ja pse duhet

Kostoja për të parandaluar transmetimin e virusit HIV, nëpërmjet një instrumenti të ri është 5 …

Një koment

  1. flora v parma oh

    mbase eshte e vertetekjo qe thoni per kafene por kur mendojne se kafeja ndikon keq h ne disa raste ne rruazat e kuqe te gjakut si do tja bejme disa

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.