Kreu / Shëndet / Çfarë ndodh nëse nuk pijmë mjaftueshëm ujë?

Çfarë ndodh nëse nuk pijmë mjaftueshëm ujë?

uje-i-pijshem-700x466Çfarë ndodh nëse nuk pijmë mjaftueshëm ujë?

Mjekët këshillojnë se dy litra ujë në ditë janë të nevojshme për t’u futur në trupin tuaj, në mënyrë që organizmi të mundë të funksionojë pa probleme.

Kjo është ajo që ndodh me trupin tuaj nëse nuk hidratohet rregullisht.

– Problemet shëndetësore: Mungesa e marrjes së ujit rrit mundësinë e gurëve në veshka, kancerit të zorrës së trashë dhe sulmit në zemër.

– Ngadalësimi i metabolizmit: Shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se metabolizmi i njeriut ngadalësohet kur trupi nuk është mjaft i hidratuar.

– Mungesa e lëngjeve ndikon në përqendrim: Hulumtimet të cilat janë kryer nga shkencëtarët zbuluan se truri i personit të dehidratuar tkurret. Kjo tregoi shembullin më të mirë të të rinjtë.

Kur duhej për të zgjidhur një detyrë të veçantë, në krahasim me adoleshentët që pinë ujë të mjaftueshëm, nxënësit të cilët ishin të dehidratuar kishin nevojë shumë më shumë të punojnë dhe më shumë për të menduar, shkruan “Zëri”.

– Oreksi i rritur: Studimet kanë treguar se në qoftë se nuk pini ujë para çdo vakti, aq më të mëdha janë shanset që do të fusni më shumë kalori në trup. Njerëzit që pinin ujë, për tre muaj, humbën një mesatare prej 2 kg më shumë se ata që ishin në dietë, por nuk konsumuan ujë të mjaftueshëm.

– Do të dukeni të lodhur: Mungesa e marrjes së ujit ka ndikim negativ në lëkurën tuaj, ndikon në shfaqjen e rrudhave dhe lëkura humb elasticitetin e saj natyral.

– Ndikon në disponim: Në një studim, femrat dhe meshkujt kanë bërë stërvitje aerobike 60 deri në 75 minuta. Njëri grup piu ujë gjatë gjithë kohës, ndërsa grupi tjetër nuk konsumoi ujë të mjaftueshëm gjatë ushtrimeve.

Grupi i dehidratuar ishte më i prirë për të shprehur zemërim, tension, depresion dhe lodhje në krahasim me grupin e hidratuar.

Mos humbisni

Nëse keni dhembje aty poshtë, mësoni 6 arsyet pse ju ndodh

Ka disa arsye përse dhemb vagina. Por njihuni me 6 nga simptomat e problemeve më …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.