Kreu / Teknologji

Teknologji

Droni i parë me pasagjerë, gati në Mars

Një kompani britanike për ndërtimin e dronëve pretendon se ka gjetur më në fund edhe përgjigjen për t’i vendosur këto makineri në shërbim të udhëtarëve. Themeluesi i saj, Martin Warner, pretendon se droni i tij i ri ultra-i lëmuar do të jetë i aftë të transportojë udhëtarë nga “zemra” e …

Lexo më shumë

Këta telefona tani mund t’i lani në ujë

Edhe pse teknologjia po tenton të perfeksionohet në lidhje me rezistencën ndaj ujit, të celularëve me prekje, në krye të klasifikimit të telefonave më rezistentë qëndron kompania japoneze Kyocera. Dy telefonat “Torque G02” dhe “Digno Rafre”i kanë kaluar pritshmëritë. Telefoni “Torque G02” është rezistent edhe ndaj ujit të kripur ndërsa …

Lexo më shumë

WhatsApp nuk do të punojë më në disa celularë

WhatsApp do të ndalojë së punuari në një numër të smartfonëve të vjetër, që do të thotë se pronarët e tyre duhet të blejnë pajisje më të reja nëse dëshirojnë të vazhdojnë përdorimin e tij. Për “Vitin e ri”, WhatsApp do të “heq mbështetjen” për një numër pajisjesh, ku nuk …

Lexo më shumë

LISTA / Shpejtësia e internetit, Shqipëria ‘prapa botës’

Rumania kryeson listën me shpejtësi mesatare të internetit mbi 100 Mbps, ndjekur nga Hungaria, Lituania, Letonia, Bullgaria, Moldavia dhe Polonia. Shpejtësia e internetit është vendimtare për shumë biznese që lidhen me teknologjinë dhe ajo e Rumanisë ka qenë prej kohësh një ndihmë për fillimin e ndërmarrjeve të rëndësishme. Hungaria, e …

Lexo më shumë

BlackBerry ul çmimin e Keyone Black Edition

Kur BlackBerry Keyone Black Edition u lansua në Kanada, telefoni i famshëm kushtonte  799 dollarë kanadez. BlackBerry ka zbritur tani çmimin e telefonit në Kanada. BlackBerry Keyone Black Edition tani është në dispozicion në Kanada për 648 dollarë. Ky çmim më i ulët është në dispozicion në Walmart në Kanada. …

Lexo më shumë

Karikuesit fals të iPhone janë shkaktarë të zjarreve

Nëse jeni një përdorues i iPhone, atëherë duhet të kontrolloni karikuesin e celularit tuaj. Një studim ka zbuluar se 98% e karikuesve fals të iPhone janë shkaktarë të masave elektrike apo të zjarreve në shtëpi. Studiuesit u bëjnë thirrje përdoruesve që të bëjnë kujdes dhe të mos përdorin karikuesit fals …

Lexo më shumë

Instagrami vjen me dy risi

Instagrami të mërkurën prezantoi dy veçori të reja për historitë e saj shumë popullore duke përmirësuar më tej eksperiencën e përdoruesit. E para quhet Story Archive. Nisur nga emërtimi mund të kuptoni se me këtë funksion mund të ruani historitë përtej afatit kohor 24 orësh. Kjo veçori ka qenë e …

Lexo më shumë

Çfarë po ndodh me Facebook? Ja raportimet e fundit

Përdoruesit e Facebook në mbarë botën po raportojnë se po hasin probleme për t’u lidhur me shërbimin e gjigandit të rrjeteve sociale. Shumë përdorues në DownDetector po raportojnë se faqja e popullarizuar e mediave sociale po përjeton një “ndërprerje të plotë”, ku 50% e raporteve thonë se faqja “nuk punon …

Lexo më shumë