E shtunë , 25 Mars 2017
Kreu / Shëndet

Shëndet

Lajme.al ju sjell edhe këshilla të rëndësishme në mënyrë që jeta juaj të bëhet sa më e shëndetshme. Lexoni këshilla shëndetësore nga doktorë të njohur nga vendi dhe bota.

Dieta 3-ditore

Shtimi i disa kilogrmamëve shkaktohet nga karbohidratet dhe yndyrnat. Nëse konsumoni sheqer në mënyrë të moderuar, ju nuk jeni të rrezikuar. Por, shpesh njerëzit konsumojnë shumë sheqer pa e ditur se si. Ai gjendet në ushqime të tilla si drithëra, në salcat e sallatave, në kos, karamele apo në pije …

Lexo më shumë

Regjistri elektronik i Shëndetësisë, një histori dështimi

Nga Nertila Dosti Shqiptarët tashmë duhet t`i kishin të dhënat e tyre shëndetësore të ruajtura në një regjistër elektronik, ku me lehtësinë e një kliku diagnozat do mund të shfaqeshin në çdo ekran kompjuteri në të 88 institucionet shëndetësore të vendit. Kjo pritej të realizohej përmes projektit “Regjistri mbarëkombëtar i …

Lexo më shumë

Ushqimet që parandalojnë kancerin

Ekstraktet nga farat e rrushit të zi janë ilaçet kryesore në Evropë. Përmbajnë antioksidues natyralë që e mbrojnë trupin nga molekulat jostabile dhe nga efekti i radikalëve të lirë. Ekstraktet luajnë rol në parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. SI NDIKOJNË Dërgojnë efekt të fortë dhe pozitiv në qelizat e …

Lexo më shumë

Dieta ushtarake, humbisni 10 kg në vetëm 3 ditë

Koncepti i kësaj diete “ushtarake”, përfshin menu të sakta për mëngjes, drekë dhe darkë. Yndyrnat dhe karbohidratet nuk lejohen. Ju vetëm mund të shtoni mustardë, lëng limoni, erëza dhe ëmbëlsues natyrorë me pak kalori. Kjo dietë zgjat vetëm tri ditë, dhe gjatë këtyre ditëve do të përmirësoni metabolizmin tuaj, digjni …

Lexo më shumë

Studimi i fundit: Bletët e shërojnë AIDS për pak kohë

Kërkues të Universitetit të Uashingtonit kanë treguar se grimca mikrospkopike të mbushura me një toksinë e gjendur në helmin e bletës mund të shkatërrojë virusin e imunodefiçencës humane (HIV) pa ndikuar aspak tek qelizat rrethuese. Kjo gjetje është një hap i rëndësishëm për të zhvilluar një xhel vaginal i cili …

Lexo më shumë

Largoni dyllin e veshit me uthull dhe alkool

Është një problem që ndodhë shpesh dhe shkopinjtë me pambuk në maje, jo gjithherë bëjnë punë. Për të hequr dyllin nga veshi, mund të gjeni zgjidhje, tek produktet që keni në kuzhinë. Dr David Hill pretendon se, dylli nga veshët, mund të hiqet me një sasi të vogël të përzierjes …

Lexo më shumë

Sekreti i parandalimit të kancerit në mushkëri

“Kanceri i mushkërive është vrasësi më i madh në botë dhe arsyeja kryesore është se në shumicën e rasteve diagnostifikohet me vonesë”, thotë Avi Spira, pulmonologist nga Universiteti i Bostonit. “Kur pacientët kanë simptomat e para dhe vijnë të mjekur, zakonisht tumori është përhapur edhe jashtë mushkërive dhe se si …

Lexo më shumë