Kreu / Rajon

Rajon

Beogradi presion Brukselit: Kritiko Edi Ramën!

Daçiç Mbron Millosheviçin

Beogradi ka reaguar për deklaratën e Kryeministrit Edi Rama në Kuvendin e Prishtinës me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Ministri i Jashtëm, Ivica Daçiç thotë se ndjehet i habitur nga reagimi i Brukselit. “Rama e tha troç! Shqipëria dhe Kosova duhet të jenë një shtet me një president, …

Lexo më shumë

Kërcënohet sërish me vdekje Ziadin Sela

Pas kryeministrit Zoran Zaev edhe kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela është kërcënuar sërish me vdekje. “Kursum vo glava bi mu dal…plumb në ballë do ti jepja”, “Më e leverdishme të ishte likuiduar atëherë…”, “Duhet të vritet” janë disa nga kërcënimet që janë bërë në rrjetet sociale ndaj kreut …

Lexo më shumë

Sulmohet ambasadori amerikan në Serbi

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott është sulmuar teksa ishte duke mbajtur një ligjëratë në Universitetin e Nishit. Ai u qëllua me letra ku ishte fotografia e presidentit rus, Vladimir Putin. Agresoi ishte Dragan Kristic, Kryetari i Qendrës për të Drejta të Njeriu “Clamp. Teksa po e qëllonte me letra …

Lexo më shumë

Gruaja e Ivanoviçit: Pak para vrasjes, ai u takua me Vuçiç

Gruaja e presidentit të Iniciativës Qytetare Oliver Ivanoviç, Milena Popovic Ivanoviç ka mohuar spekulimet se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuciç disa ditë para vrasjes, refuzoi të pranojë gruan e Ivanoviç në Presidencën e Serbisë në Beograd. “Ky informacion nuk është i saktë. Ata kishin rënë dakord paraprakisht për t’u parë, …

Lexo më shumë

Mediat serbe: Ky ishte plani i personit që vrau Ivanoviçin

Raportimi për vrasjen e kryetarit të SDP-së, nga Mitrovica e veriut, Oliver Ivanoviç, po vazhdon edhe më tej të jetë në qendër të vëmendjes në mediat serbe. E përditshmja “Kurir” në ballinën e sotme ka të vendosur një fotografi të Ivanoviçit dhe veturës nga e cila u vra ai. Sipas …

Lexo më shumë

Zbulohen 5 propozimet për emrin e Maqedonisë

Mediat maqedonase kanë publikuar pesë emrat e rinj të propozuar nga Kombet e Bashkuara. Emrat iu janë dorëzuar negociatorëve grekë dhe maqedonas, të cilët duhet të kthejnë përgjigje brenda dy javësh Çështja e emrit, që po bllokon Maqedoninë drejt rrugës për në BE-s dhe anëtarësimin në NATO, duket të jetë …

Lexo më shumë

Ivanov nuk e dekreton ligjin për gjuhën shqipe

Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov ka refuzuar ta dekretojë Ligjin që e njeh gjuhën shqipe si zyrtare në krejt Maqedoninë. “Më 11 janar të vitit 2018 Kuvendi i Maqedonisë e votoi ligjin për përdorim të gjuhëve pa debat publik, pa përfshirjen e ekspertëve akademikë dhe pa opozitën. Me miratimin e këtij …

Lexo më shumë
Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com