Kreu / Rajon

Rajon

Vendimi për Mlladiç shpallet më 22 nëntor

Vendimi i shkallës së parë në gjyqin e ish-komandantit serb të Ushtrisë Serbe të Bosnjës, Ratko Mlladiq, i cili akuzohet për gjenocid dhe persekutim në shkallë të gjerë gjatë luftës boshnjake, do të jepet muajin që vjen. Gjykata e Hagës sot caktoi 22 nëntorin si datën për vendimin e shkallës …

Lexo më shumë

Presidenti i Greqisë kërcënon Shqipërinë!

Presidenti i Greqisë Prokopis Pavlopoulos ka dhënë një tjetër mesazh për Shqipërinë në lidhje me integrimin europian.  Duke folur nga Korfuzi, Presidenti grek i është referuar sërish çështjes së pronave të minoritetit grek në Himarë. Ai ka thënë se sjelljet brutale ndaj të drejtave të njeriut nuk mund të tolerohen. …

Lexo më shumë

Ministri serb Daçiç: I kam kënduar edhe Edi Ramës

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç ka folur për këngën që i këndoi Presidentit turk Erdogan. Në një tekst autorial për gazetën ‘Alo’ të shkruar për 100 ditëshin e qeverisë së re serbe ai ka thënë se i ka kënduar edhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama apo …

Lexo më shumë

Mediat e Beogradit: Stërgjyshi i Thaçit ishte serb

Mediet në Serbi kanë filluar të shkruajnë për, siç thonë ata, stërgjyshin e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Për të thonë se fillimisht ishte klerik ortodoks, e më pas u konvertua në fenë myslimane. Kleriku ortodoks, Radoslav Daniloviq, i cili u kthye në fenë islame në fillim të shekullit 20 dhe e …

Lexo më shumë

Ekzektuohet në Athinë avokati i njohur

Një ndër avokatët më të njohur grekë është ekzekutuar mbrëmjen e së enjtes në kryeqytetin Athinë. Sipas policisë, dy persona, të cilët flisnin një greqishte jo të mirë, ekzekutuan me një pistoletë avokatin Michalis Zafeiropoulos. Ngjarja ndodhi rreth orës 19 në rrugën “Asklepios”, në qendër të Athinës. Sekretaria e avokatit …

Lexo më shumë

Greqi, zbardhet vrasja e çiftit shqiptar në shkurt

Policia greke ka zbardhur ekzekutimin çiftit të shqiptarëve, Thanas dhe Eleni Curi në lagjien Peristeri të Athinës, natën e 3 shkurtit 2017. Tre grabitës hynë në shtëpinë e familjes Curi dhe pasi lidhën djalin e çiftit qëlluan me armë zjarri ndaj bashkëshortëve. Eleni Curi vdiq në vend, ndërsa Thanas Curi, …

Lexo më shumë

Vizita e Erdoganit në Serbi, nënshkruhen 12 marrëveshje

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ndodhet në kryeqytetin e Serbisë, Beograd. Erdogan u prit në Aeroportin Nikola Tesla të Beogradit, me ceremoni zyrtare nga Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, Kryeministrja Ana Brnaviç, anëtarët e Këshillit të Ministrave dhe Ambasadori i Republikës së Turqisë në Beograd, Tanzhu Bilgiç së bashku me …

Lexo më shumë

Lajme të mira nga Ballkani

Nga Deutche Welle Ballkani Perëndimor konsiderohet rajon problematik i Europës. Katër vende nga ky rajon duan të angazhohen për paqen dhe për një pranim të shpejtë të Serbisë në BE. Ato duan edhe të bashkëpunojnë më ngushtë ekonomikisht. “Ne kemi rënë dakord, që Ballkani të bëhet një shembull i mirë …

Lexo më shumë

Greqi, pensionistët kundër reduktimit të radhës

Qindra grekë të moshuar protestuan të premten jashtë Gjykatës Administrative të vendit, në përpjekje për të ndaluar reduktimin e fundit të pensioneve të tyre, si pasojë e reformave të miratuara për të përmbushur kërkesat e huadhënësve ndërkombëtarë. Greqia vazhdon të mbetet nën morsën e kursimeve për thuajse 7 vitet e …

Lexo më shumë