E premte , 11 Mars 2016
Kreu / Opinion

Opinion

Për cilën drejtësi e keni fjalën zoti Majko?

mentor-kikia-dw-700x394

Nga Mentor Kikia Pasi kishte votuar pro akteve nënligjore të dekriminalizimit, deputeti Pandeli Majko, me formularin në dorë, tha se kjo është një copë letër. “Ka ca njerëz që quhen prokurorë. Ka ca njerëz që quhen gjykatës. Vetëm këta mund të të shpallin fajtor dhe të të dënojnë. Këto të …

Lexo më shumë

PD të tregojë cilët janë 19 kriminelët në Parlament

qamil xhani

Nga Qamil Xhani Seanca e djeshme i ka dhënë fund një debati ligjor për dekriminalizimin. Partia Demokratike dhe Partia Socialiste kanë miratuar me konsensus vendimin që kompleton legjislacionin shqiptar kundër zyrtarëve që kanë probleme me drejtësinë. Me votimin e djeshëm, Shqipëria ka ligjin më të rreptë, jo vetëm në rajon, …

Lexo më shumë

Pse flet Mogherini në emër të qytetarëve shqiptarë?

Pse flet Mogherini

Nga Ardit Rada Zërat e ndërkombëtarëve për miratimin sa më parë të Reformës në Drejtësi kumbuan sërish para ligjvënëse shqiptarë. Ishte zyrtarja e lartë e BE, Federica Mogherini, e cila në sallën e Kuvendit artikuloi edhe njëherë nevojën e menjëhershme për kalimin e ligjit në fjalë si kërkesë e domosdoshme …

Lexo më shumë

“Evoluimi” material i femrave shqiptare

marilo meta

Nga Marilo Meta Po e filloj me një shprehje të Balzakut “Femra është mbretëreshë e botës, por skllave e dëshirave”. Femra mishërim i bukurisë, embëlsisë, brishtësisë, edukatës, finesës, harmonisë, këto dhe shumë cilësi të tjera i’u atribuohen femrave. Femrat nuk janë krijuar që të jenë të kuptueshme, por që të …

Lexo më shumë

Politika nuk vetë-dekriminalizohet, atë duhet ta bëjmë ne

mentor-kikia-dw-700x394

Nga Mentor Kikia Siç e dini, politika jonë është para një vendimi shumë të vështirë. Ajo duhet të dekriminalizohet. Asaj i duhet të vendosë që kriminelët, trafikantët e drogës, tutorët e prostitutave, vrasësit, grabitësit, hajdutët dhe gjithë soji i tyre, të mos bëhen më deputetë, kryetarë bashkishë, drejtora etj. Nuk …

Lexo më shumë

Mesila Doda, flet si ligjvënëse apo si gjakprishur?

MESILA DODA

Nga Idajet Beqiri Deputetja e PD-së Mesila Doda, e cila pasi kaloi “ylberin”, nga opozitë, brenda një nate u bë pozitë, në një konferencë për shtyp e nxori së jashtmi, mllefosjen e saj të brendshme ndaj luftëtarëve të LANÇ-it. Ajo i kërkoi “hesap” Qeverisë dhe mazhorancës parlamentare, megjithëse është pjesa …

Lexo më shumë

Na mashtruan!?

blendi fevziu

Nga Blendi Fevziu  Na thanë që ligji do t’i lërë jashtë! Na thanë që pas miratimit të tij shumë prej atyre që vijnë nga bota e krimit, prostitucionit, drogës apo vrasjeve nuk do të jenë më në parlament. Na thanë që politika është penduar për vrasësit, hajdutët dhe kriminelët që …

Lexo më shumë

Meqenëse…

Eni Bitraku

Nga Eni Bitraku Meqenese historia na u trashegua ashtu sic eshte dhe jo ashtu sic e kemi ,pjelle e sistemeve te trasheguara keqas kunder lirive per te drejte natyrore kombetare . Meqenese e quajme “xha” te kuptuar fjalen qe po shprehemi nuk duam te nenkuptojme arsyen qe nje ndodhi ka …

Lexo më shumë

Krahina Shqiptare në 24 vjetorin e Referendumit

Krahina Shqiptare

Krahina Shqiptare në 24 vjetorin e  Referendumit Shkruan: Refik  HASANI Me rastin e 24 vjetorit të mbajtjes së referendumit ku  më 1 e 2 mars 1992,nga ne banorët e Komunave  të Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës për Autonomi Territoriale-Politike dhe me të drejtë bashkangjitje me Kosovën amë. Këto tri Komuna janë …

Lexo më shumë