E premte , 11 Mars 2016
Kreu / Kosovë

Kosovë

Edita Tahiri, “Simbol i qëndresës” në Durrës

edita-tahiri-1328585176-120372

Me ftesë të kryetares së Shoqatës “Gruaja e kohës dhe ekonomisë” dhe kryetarit të komunës së Durrësit, Vangjel Dako, ministrja për Dialog Edita Tahiri, mori pjesë në aktivitetin “Gruaja, simbol i qëndresës” në Durrës, në të cilën u promovuan gra të suksesshme të qytetit të Durrësit nga fusha të ndryshme …

Lexo më shumë

Mustafa: Do të zbardhim dyshimet e vrasjeve politike

isa-mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar një varg masash që do të merren gjatë këtij viti në aspektin e zhvillimit ekonomik, por gjithashtu edhe inicimin e zbardhjes së të gjitha rasteve të të pagjeturve; zbardhjen e dyshimeve të vrasjeve politike, përmes sistemit vendor të drejtësisë; kompensimin e dëmeve të …

Lexo më shumë

Vazhdojnë homazhet në Prekaz

Prekaz Jashari

Përfaqësues të institucioneve, subjekteve politike dhe qytetar edhe sot zhvillojnë homazhe pranë varrit të komandantit legjendar Adem Jashari dhe varrezave të familjes Jashari në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Homazhet po bëhen me rastin e 18 vjetorit të epopesë së UÇK-së. Të parët që do të bëjnë homazhe sipas …

Lexo më shumë

Përkujtohet rënia e Adem Jasharit

Përkujtohet rënia e adem Jasharit

Në Kosovë u përkujtua rënia e komandantit të UÇK-së, Adem Jashari së bashku me 20 anëtarë të familjes së tij. Në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, homazhet filluan mëngjesin e së shtunës. Edhe pse prej ditës së zgjedhjes së tij President, ish-komandantë të UÇK-së, sot anëtarë të partive të …

Lexo më shumë

Në Kosovë mund të bleni makinë me 150 euro (DOKUMENT)

bleni makinë me 150 euro

Në qytetin Deçan të Kosovës mund të bleni makinë me 150 euro Komuna e Deçanit, që drejtohet nga Rasim Selmanaj i AAK-së ka vendosur t’i qes në shitjet veturat e konfiskuara. Në një ankand të bërë publik në KRPP tregohet se janë gjithsej 40 vetura, derisa çmimi i tyre sillet nga 150 …

Lexo më shumë

Jahjaga: Të përkushtuar për partneritetin me USAID

Atifete-Jahjaga

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti sot në takim ndihmës administratorin për Evropë dhe Euro Azi të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Thomas Melia, i shoqëruar nga ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie dhe drejtori i Misionit të USAID-it në Kosovë, James Hope. Lajmi …

Lexo më shumë

Trepçën e dhanë me qira!

trepca miniere

Bordi i Drejtorëve i Agjencisë Kosovare të Privatizimit mbajti mbledhjen e 72-të me radhë, ku diskutoi për një numër çështjesh të përcaktuara me axhendë, mes tjerash shqyrtoi dhe aprovoi kërkesën e qeverisë së Kosovës për dhënie me qira të një aseti të ndërmarrjes “Trepça” në veri për shfrytëzim nga administrata …

Lexo më shumë

Kosova, sot në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB

Keshilli i Sigurimit OKB

Këshilli i Sigurimit i OKB-së në seancën e sotme për Kosovën do të diskutojë raportin e Sekretarit të Përgjithshëm që përfshin periudhën e zhvillimeve nga 16 tetori i vitit të kaluar deri më 15 janar të këtij viti. Raporti i Sekretarit Ban ki Moon, megjithëse nuk përfshin zhvillimet nga gjysma …

Lexo më shumë

Presidenti del vetë në shesh, takohet me qytetarë

auto_thaci1456745491

Presidenti i zgjedhur Hashim Thaçi është parë i vetëm në sheshin “Nëna Terezë”. Gjatë ecjes së tij nëpër shesh, Thaçi është parë duke u ndalur për të folur me kalimtarët e rastit, me disa prej të cilëve ka bërë edhe selfie. I liruar prej të gjitha pozitave politike dhe qeveritare, …

Lexo më shumë