Kreu / Kulturë

Kulturë

Emërohet drejtori i Galerisë së Arteve, vjen nga … /Foto

Artisti kosovarë Erzen Shkololli është emëruar sot drejtori i Galerisë Kombëtare të Arteve. Ai zëvendëson në këtë detyrë Artan Shabanin, pas mbarimit të mandatit katërvjeçar të tij. Shabani është emëruar në vitin 2013 në krye të Galerisë së Arteve, si zgjedhje e vetë kryeministrit Edi Rama, ashtu siç përzgjodhi edhe …

Lexo më shumë

Ndahet nga jeta shqiptari i famshëm

Është ndarë nga jeta në mënyrë të parakohshme në moshën 63-vjeçare, mjeshtri i valles shqiptare, një nga emrat më të njohur të këtij zhanri të artit Rexhep Çeliku. Ai ishte solist i parë i Ansamblit të këngëve dhe valleve. Rexhep Çeliku u nda nga jeta sot në orën 02:30 të …

Lexo më shumë

Ismail Kadare merr çmimin prestigjoz në Udine të Italisë

Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare është fituesi i edicionit 2018 të Çmimit “Nonino”, i promovuar si çmimin prej 43 vitesh në Udine dhe vlerëson figurat e mëdha të kulturës botërore nga një jurie e kryesuar nga Nobel V.S. Naipaul. Çmimi i “Nonino 2018” shkon për Kadarenë, ndërsa një tjetër …

Lexo më shumë

Ndahet nga jeta gazetari i njohur shqiptar

Është ndarë nga jeta gazetari i njohur shqiptar Guro Zeneli. Lajmin e trishtë e ka shpërndarë në rrjetet sociale miku i tij, gazetari Albert Zholi. “Humbje E MADHE…! Ndërron jetë GURO ZENELI, një prej gazetarëve, publicistëve dhe intelektualëve më në zë për vendin. Njeri korrekt, serioz, vizionar dhe shumë patriot. …

Lexo më shumë

Kinematografia në zi, vdes aktorja e njohur

Aktorja e njohur Heather Menzies-Urich që ka luajtur rolin e Louisa von Trapp në filmin ikonik “The Sound of Music” është ndarë nga jeta. Heather ishte 15 vjeçe kur kishte marrë rolin e Louisas në filmin që është bërë një nga klasikët e historisë, duke fituar 5 çmime Oscar përfshirë …

Lexo më shumë

Kapo dhe Hekri hyjnë në burg me të vërtetë

Të privuar nga liria, por jo nga e drejta për të pasur sado pak mundësi për t’u argëtuar. Ka qenë kjo arsyeja që Instituti i Vuajtjes së Dënimit Peqin ka organizuar një koncert festiv për të dënuarit.  “Puna jonë nga viti 2018 e në vazhdim, do të ketë në fokus …

Lexo më shumë