E premte , 11 Mars 2016
Kreu / Kulturë

Kulturë

“Të çmendurit Adams”, një komedi e re muzikore në TEKS

teatri-eksperimental-familja-adams-Foto-Agim-Dobi-300x200

“Të çmendurit Adams” një komedi e re muzikore e cila u shfaq mbrëmjen e së shtunës në Teatrin Eksperimental “Kujtim Spahivogli’ u mirëprit nga spektatorët kryeqytetas. Ky është një zhanër teatral që i ka munguar skenave tona, e që u shfaq suksesshëm duke sjellë një atmosferë të ngrohtë. Një tango …

Lexo më shumë

Fituesit e çmimeve Oscar

2016OscarsLogo0114

Më poshtë vijon lista e fituesve të çmimeve Oscar, më të rëndësishmit e kinematografisë botërore: Fotografia më e mirë: Spotlight Regjisori më i mirë: Alejandro Gonzalez Inarritu – The Revenant Aktorja më e mirë: Brie Larson – Room Aktori më i mirë: Leonardo DiCaprio – The Revenant Aktorja më e mirë joprotagoniste: Alicia …

Lexo më shumë

‘Shok’, pretenduesi për Çmimin ‘Oscar’

auto_shok-film1456644719

Tapeti i kuq për të 88-n herë është shtruar. Yjet e kinematografisë të dielën (sot) do ta përshkojnë atë, duke u drejtuar kah “Dolby Theatre”, ku mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve “Oscars”. Në njërën prej 24 kategorive, në garë për herë të parë është edhe Kosova me filmin “Shok”, …

Lexo më shumë

Adele dominon fituesit e British Awards

adele

Këngëtarja Adele mori katër çmime, ndërmjet tyre edhe atë të albumit më të mirë, në ceremoninë e 36-të të British Awards. Më poshtë vijojnë fituesit e British Awards: – Artisti më i mirë britanik: James Bay – Artistja më e mirë britanike: Adele – Grupi më i mirë britanik: Coldplay – Çmimi i …

Lexo më shumë

”Zjarr në det” fiton Ariun e Artë

0,,19063250_303,00

Regjisori italian, Gianfranco Rosi fitoi çmimin ”Ariu i artë” me dokumentarin ”Zjarr në det” (”Fuoco a mare”), që trajtonte krizën e refugjatëve që ka prekur ishullin italian Lampeduza. Kjo fitore përfaqëson të parën në llojin e vet, kur një dokumentar del mbi të gjithë filmat në një festival. Pas më shumë se …

Lexo më shumë

Publikohen pamjet e para të skenës së Eurovizion

eurovision 2016

Televizioni suedez,  SVT,  publikoi sot pamjet e skenës së festivalit Eurovizion, i cili nga viti në vit bëhet më i ndryshëm dhe më i bukur. Frida Arvidsson dhe Viktor, të cilët  kanë dizanjuar skenën në Malmo në vitin 2013, do të jenë ata që do të përkujdesen edhe për skenën …

Lexo më shumë

Viti i Kadaresë, Biblioteka Kombëtare organizon aktivitete

TO GO WITH STORY BY LAURENT LOZANO
Albanian novelist Ismail Kadare gestures during an interview with AFP on February 8, 2015 in Jerusalem. Born in 1936 in the Albanian mountain town of Girokaster, Kadare has won a number of prestigious prizes including the first international Man Booker Prize in 2005.  AFP PHOTO/ GALI TIBBON

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë do të organizojë në 12 shkurt disa veprimtari kushtuar shkrimtarit me famë botërore Ismail Kadare, në 80 vjetorin e lindjes. Në kremtimet e Vitit Kulturor kushtuar Ismail Kadaresë, në BK do të hapet ekspozita “Udhëtim në qytetin Kadarean”, bën të ditur në një njoftim Ministria e …

Lexo më shumë

Një ditë turistike në Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

shebe-690x450

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, përditë e më shumë po tërheq vizitorë të borës në çdo fundjavë. Ata vijnë nga zonat rreth parkut, Elbasani, Librazhdi, Tirana por edhe nga Lushnja e Durrësi. Së fundmi ky park po tërheq edhe turistë të huaj aventurier të ngjitjeve dimërore- malore. Një nismë të mirë në …

Lexo më shumë

Ibrahim Kodra do të prehet në Memorialin te Liqeni

Ibrahim-Kodra

Fondacioni “Ibrahim Kodra”, Ministria e Kulturës, Bashkia e Tiranës plotësojnë vullnetin e fundit të Mjeshtrit,  Ibrahim Kodra, “Nder i Kombit” i cili do të prehet në Memorialin në Kodrat e Liqenit, pranë figurave të nderuara të kombit, Faik Konica, Vëllezërit  Frashëri. Në një njoftim për mediat, ministria e Kulturës bën …

Lexo më shumë