Kreu / Kuriozitete (page 7)

Kuriozitete

Lexoni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota. Intriga, gjëra që s’i keni ditur, histori  nga më të ndryshmet në çdo cep të botës. Kurziotitete shkencore,  argëtuese … ndonjëherë edhe me humor.

Nga kjo shtëpizë doli motoçikleta më e fuqishme në botë

motoçikleta më e fuqishme në botë

Nga kjo shtëpizë doli motoçikleta më e fuqishme në botë Është motoçikleta “Harley-Davidson” që njihet si pushtuesi i rrugëve, duke u referuar në jetëgjatësinë dhe fuqinë e saj në rrugë. Motoçikleta më e fuqishme në botë ka filluar të brumoset në vitin e largët 1903, në Milwaukee, Wisconsin nga William …

Lexo më shumë

“Pema e djallit” tmerron alpinistët [video]

tmerron alpinistët

Pema e djallit” tmerron alpinistët Një video e çuditshme që është publikuar në internet shfaqë një pemë e cila digjet nga brenda dhe nuk del tym. Kjo video ka provokuar disa njerëz që të spekulojnë se djegia e pemës është punë e djallit. Videoja është incizuar nga dy alpinistë në …

Lexo më shumë

14 vjet nostalgji për markat gjermane [video]

14 vjet nostalgji për markat gjermane

14 vjet nostalgji për markat gjermane Kanë kaluar saktësisht 14 vite prej kur bankënotat dhe të hollat e markës gjermane (DM – Deutsche Mark) filluan të hiqen nga qarkullimi për t’ia lëshuar vendin Euros, si valutë e përgjithshme e vendeve të Bashkimit Evropian. Do të kishte vende që nuk do …

Lexo më shumë

Lindin binjakë në dy vite të ndryshme !

Lindin binjakë në dy vite të ndryshme

Lindin binjakë në dy vite të ndryshme ! Një ngjarje e rrallë ka ndodhur në një spital të San Diegos. Një grua ka sjellë në jetë vajzën në minutën e fundit të vitit 2015 derisa dy minuta më vonë por që i bie të jetë viti 2016 ka lindur edhe …

Lexo më shumë

109 vjeçari tregon sekretin e jetëgjatësisë

109 vjeçari tregon sekretin e jetëgjatësisë

109 vjeçari tregon sekretin e jetëgjatësisë Një stërgjysh, i cili sapo ka festuar ditëlindjen e tij të 109 thotë se sekreti për një jetë të gjatë është që të mos shqetësoheni për asgjë. George Higgs, i cili kishte lindur më 1 janar 1907, të premten e festoi ditëlindjen e tij …

Lexo më shumë

7 restorantet më të shtrenjtë në botë

rest-shtrenjte-001-658x337

7 restorantet më të shtrenjtë në botë Njerëzit zakonisht nuk përtojnë të shpenzojnë para kur është bëhet fjalë për ushqim të mirë, por sa është shuma që ata janë të gatshëm të paguajnë? Sado që të jetë ajo shumë – një gjë është e qartë – restorantet më të shtrenjta …

Lexo më shumë