E shtunë , 12 Mars 2016
Kreu / Kuriozitete (page 12)

Kuriozitete

Lexoni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota. Intriga, gjëra që s’i keni ditur, histori  nga më të ndryshmet në çdo cep të botës. Kurziotitete shkencore,  argëtuese … ndonjëherë edhe me humor.

Pse Babagjyshi i ka rrobat e kuqe?

20151208101307700646

Pse Babagjyshi i ka rrobat e kuqe? Në prag të festave të fundvitit, tabloidi britanik “The Telegraph” ka treguar se si ka rrjedhur ngjarja e Babadimrit, dhe përse ai është ikona e Krishtlindjeve. Ngjarja fillon me Shën Nikollasin, një ipeshkëv që jetonte në Myra, Azinë e Vogël, që sot njihet …

Lexo më shumë

Dhimbjet e lindjes i përjeton edhe ky burrë (Video)

burri_1449314773-2657415

Dhimbjet e lindjes i përjeton edhe ky burrë (Video) Një burrë ka vendosur të shtrëngojë dhëmbët dhe të provojë se çfarë do të thotë të lindësh një fëmijë. Prezantuesi i radios, Tom Evans, në kuadër të emisionit të tij, ka pranuar të bëhet pjesë e simulatorit të dhimbjeve të lindjes. …

Lexo më shumë

Ja çfarë duhet të bëni në rast të një sulmi terrorist

Oct 17, 2013 - Aleppo, Syria - ISIS fighters holding the Al-Qaeda flag with 'Islamic State of Iraq and the Levant' written on it. on the frontline. Islamic State of Iraq and the Levant aka ISIS. The group An-Nusra Front announced its creation January 2012 during the Syrian Civil War. Since then it has been the most aggressive and most effective rebel force in Syria. The group has been designated as a terrorist organization by the United Nations. April 2013, the leader of the ISIS released an audio statement announcing that Jabhat al-Nusra is its branch in Syria. (Credit Image: © Medyan Dairieh/ZUMA Wire/ZUMAPRESS.com)

Ja çfarë duhet të bëni në rast të një sulmi terrorist Tre javë pasi Parisi u trondit nga sulmet terroriste, autoritetetfranceze kanë vënë kudo në tabela disa udhëzime sesi të veprohet në rast se qytetarët përballen me sulm terrorist. Autoritetet sugjerojnë që në rasttë sulmeve terroriste, personat duhet tia mbathin, …

Lexo më shumë

5 gjërat që ndodhin në trupin tuaj kur ecni

ecja_1449315311-9446751

5 gjërat që ndodhin në trupin tuaj kur ecni Minuta 1 deri në 5. Hapi juaj u parë liron kimikate që prodhojnë energji në qelizat që furnizojnë aktivitetin tuaj. Zemra fillon të rrahë nga 70 deri në 100 rrahje për minutë, qarkullimi i gjakut përshpejtohet dhe i ngroh muskujt. Nujet …

Lexo më shumë

Fevziu shuan kureshtjen për rrogën

blendi_1449310991-101831

Fevziu shuan kureshtjen për rrogën Shikueshmëria e “Opinion” i ka dhënë provat ndër vite, por Blendi Fevziu ka shuar një kureshtje sa i takon rrogës që merr, duke e renditur veten e tij ndër më të paguarit. Ai është shprehur se edhe kur ka qënë një gazetar i thjeshtë, jo …

Lexo më shumë

Gjendet dhoma e fshehtë në varrin e Tutankhamunit

20151129140054632

Gjendet dhoma e fshehtë në varrin e Tutankhamunit Arkeologu britanik ka thënë se ka 90 për qind gjasa që varri i mbretit të famshëm egjiptian, Tutankhamun, të ketë dhomën e fshehtë e cila përmban mbetjet e Mbretëreshës Nefertiti. Dr. Nicholas Reeves beson se Tutankhamun është vendosur në një dhomë të …

Lexo më shumë

Fosili 100 milionë vjeçar i dinozaurit

20151130085817278646

Fosili 100 milionë vjeçar i dinozaurit Një shkencëtar britanik ka zbuluar fosilin e një dinozauri brirë mesëm, i cili kishte jetuar në Lindje të Amerikës Veriore rreth 100 milionë vjet më parë. Një fragment i kockave të nofullës ofron dëshmi të një ndarje lindje-perëndim në evolucionin e dinozaurëve në kontinentin …

Lexo më shumë

Zbulohet misteri i fluturimit të veturave

20151130183414692646

Zbulohet misteri i fluturimit të veturave Fuqia mbinatyrore ishte njëra prej teorive që qarkulloi në internet kur u publikua një video në të cilën tri vetura fluturonin në ajër nga një forcë e paparë. Në incizimet e kamerave rrugore shiheshin tri vetura derisa ngriheshin në ajër, duke u bërë hit …

Lexo më shumë