E hënë , 24 Tetor 2016
Kreu / Kuriozitete

Kuriozitete

Lexoni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota. Intriga, gjëra që s’i keni ditur, histori  nga më të ndryshmet në çdo cep të botës. Kurziotitete shkencore,  argëtuese … ndonjëherë edhe me humor.

Vendi më i ftohtë në botë (FOTO)

3998ad2d00000578-3863596-image-m-55_1477190479226

Vendi i banuar më i ftohtë në planetin tonë, është një fshat i vogël në tundrën siberiane, i quajtur Oymyakon. Këtu janë regjistruar temperatura deri në -90 gradë. Ndërsa temperatura mesatare e dimrit është -58 gradë. Duket e pabesueshme, por në këtë fshat me këto temperatura të frikshme ka njerëz, …

Lexo më shumë

EGJIPT / Përsëritet “mrekullia” e diellit

egjipt

Qielli e errët dhe i qartë, më pas një rreze e lehtë, është “mrekullia” e diellit. Tempulli i madh shkëmbor i Ramses II në Abu Simbel në Egjiptin e Sipërm, rreth 280 kilometra në jugperëndim të Asuanit, rijetoi fenomenin astronomik të një bukurie të rrallë që përsëritet vetëm dy herë …

Lexo më shumë

VIDEO / Dy femra përleshen si burra

bbbb-e1475668501353-780x439

Një video në të cilën shihen dy gra duke u rrahur, është shpërndarë me të madhe në rrjetet sociale. Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një përleshje ndërmjet dy femrave, ngjarje kjo e ndodhur ndërmjet dy fqinjeve në Florida, SHBA. Ndonëse nuk jepen detaje, siç edhe …

Lexo më shumë

ILUZION OPTIK / Si është e mundur kjo ?

iluzion optik

Në fotografinë e mëposhtme është një vajzë duke buzëqeshur. Por, nëse e shikoni në pamje të parë ajo nuk duket asisoj. Duket si një fotografi e një burri. Fotografia është përzierje e portreteve të aktorit Ben Stiller dhe këngëtares së famshme Beyonce. Buzëqeshjen e vajzës mund ta vëreni vetëm nëse afroni …

Lexo më shumë

(FOTO) 10 gjyshërit që refuzojnë të plaken

billder-pleq-ballina-0001-658x460

10 gjyshër që nuk pajtohen me pleqërinë 24 Sep 2016 Gjëja e parë që ju shkon në mendje kur dëgjoni shprehjen “njerëz të moshuar”, janë natyrisht personat në moshë, të ulur në kolltuqe, duke lexuar libra apo duke shikuar televizor. Apo ndoshta dhe njerëzit shëndetligë që me vështirësi ecën rrugëve, …

Lexo më shumë