Deutsche Deko
Kreu / Ekonomi (page 3)

Ekonomi

Kulla 250 milionë dollarëshe

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi shpjegoi para deputetëve rëndësinë e investimit prej 250 milionë dollarësh për ndërtimin e kullës ikonike në zonën e Bulevardit të Ri në kryeqytet. “Llogaritet sa 1 e 4 e investimeve të huaja direkte në 2016-n, është një kompani e regjistruar në Dubai, e njohur …

Lexo më shumë

Njihuni me plazhet më të pastra në Shqipëri

Nëse jeni duke menduar për t’i kaluar pushimet verore në një nga plazhet shqiptare por nuk e keni vendosur ende se në cilin prej tyre Agjencia Kombetare e Mjedisit ju jep të dhënat për plazhet më të pastra. Plazhet e Velipojës, Shëngjinit, Orikumit, Dhërmiut dhe Himarës rezultojnë që edhe këtë …

Lexo më shumë

Shqipëria rrezikon penalizimin për energjinë elektrike

Sekretariati i Komunitetit të Energjisë paralajmëroi Shqipërinë dhe Bosnjë Hercegovinën për mos-zbatimin e rregullave për eficiencën e energjisë. Në një njoftim zyrtar të institucionit, që merret me politikat ndërkombëtare të energjisë thuhet se Sekretariati i qëndron mendimit se Shqipëria dhe Bosnje-Hercegovina kanë shkelur në mënyrë të vazhdueshme ligjin e Komunitetit …

Lexo më shumë

Shqiptarët shpenzuan 1.1 miliardë për udhëtime

Ndonëse të varfër, shqiptarët janë mjaft të dhënë pas udhëtimeve. Për turizëm, tek të afërmit emigrantë, apo për qëllime biznesi, shqiptarët rezultojnë të kenë shpenzuar jashtë 1.1 miliardë euro në vitin 2016, me një rritje të lehtë prej 2% në raport me vitin e kaluar. Kjo shumë është sa gati …

Lexo më shumë

Zejtaria, sektor që rrit punësimin

 Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi, zhvilloi sot një vizitë në Panairin e Punës në Pallatin e Kongreseve, ku mori pjesë në aktivitetin e Dhomës Kombëtare të Zejeve, e cila sapo është krijuar në bazë të ligjit të ri për Zejtarinë në Republikën e Shqipërisë. Fokusi …

Lexo më shumë

Call center, sot nis efekti i ligjit italian

Në Itali, në datë 1 prill, do të hyjë në fuqi ligji “Për delokalizimin”. I miratuar në dhjetor të vitit të kaluar, ligjit iu la një periudhë tranzitore për të hyrë në fuqi me qëllim që kompanitë të njiheshin me rregullat e reja, zbatimin e standardeve, raportimin e numrit të …

Lexo më shumë

Falja e borxheve, Ahmetaj: E dakortësuar me FMN

Nga falja e borxheve fiskale për biznesin do të përfitojnë mbi qindra-mijëra individë, sipas ministrit të Financave. Në prezantimin në Parlament të projektligjit, Arben Ahmetaj tha se ai është dakortësuar me Fondin Monetar Ndërkombëtar. “Sot bëhet lehtësim i fshirjes së detyrimeve të pagesave të pjesshme, në mënyrë që mos cenojmë …

Lexo më shumë