E shtunë , 21 Janar 2017
Kreu / Botë

Botë

Betohet Trump, qëndrimet mbi çështjet kryesore

Më poshtë vijojnë të përmbledhura qëndrimet e presidentit të zgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump mbi ekonominë, punësimin, taksat, shëndetësinë, politikën e jashtme, mbrojtjen dhe emigrimin: EKONOMIA Trump dëshiron të ringjallë brezin tradicional të energjisë, duke u premtuar minatorëve të papunë të qymyrit në West Virginia dhe …

Lexo më shumë

Betimi Trump për President, do të shoqërohet me hashash

E quajnë veten “Washingstonians” dhe po planifikojnë ta “ndezin” fjalimin e betimit të Donald Trumpit më 20 janar, për ta detyruar atë të legalizojë marijuanën në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Ligjet federale të vendit vazhdojnë ta ndalojnë, si të paligjshëm, përdorimin e saj. Por organizatorët e nismës së çuditshme …

Lexo më shumë

Një tërmet 5,3 ballë “shkund” Italinë

Një tërmet i ri me manjitudë 5,3 ballë të shkallës Rihter goditi sot në mëngjes Italinë, në një zonë të mbuluar nga bora dhe të prekur më parë nga një seri tërmetesh më të fuqishme në gusht dhe tetor. Tronditja, që arrinte në 5,3 ballë u ndje deri në Romë …

Lexo më shumë

FOTOLAJM / Festimet e Vitit te Ri në Korenë e Veriut

Pyongyang / Kore e Veriut –  Mijëra koreano veriore  në sheshin  Kim Il-Sung duke brohoritur sllogane komuniste  dhe mbështetje  për liderin Kim Jong-un  i cili në mesazhin e vitit të ri  deklaroi synimin për të bërë testimin  e raketave balistike me mbushje bërthamore interkontinentale.  

Lexo më shumë

George Soros: BE do të marrë fund! Ja përse

George Soros ka paralajmëruar se BE është drejt shpërbërjes. Ai thotë se votuesit u janë larguar partive kryesore politike pasi “elitat u kanë vjedhur demokracinë”. Soros parashikon se BE do të shpërbëhet brenda 2017. 86-vjeçari hungarezo-amerikan tha se “Brukseli është në pikën e thyerjes” dhe mund të bjerë nën influencën …

Lexo më shumë

Sulmi në Stamboll, ISIS vrau dhe shqiptarë

Masakra që përgjaku festimet për vitin e ri në Stamboll të Turqisë duket të jetë vepër e të ashtuquajturit Shteti Islamik. Grupi terrorist mori përsipër autorësinë e sulmit që la 39 të vdekur e rreth 70 të plagosur në një klub nate, përmes një deklarate në rrjetin social Twitter. “Në …

Lexo më shumë

Rusët sulmojnë sërish SHBA-në?

Një furnizues me energji elektrike në Vermont ka njoftuar se ka gjetur virus në një nga kompjuterët e saj, i cili sipas qeverisë amerikane është vendosur nga hakerët rusë. Kompania e energjisë elektrike në Burlington, ka thënë mbrëmë se furnizuesit me energji elektrike në SHBA janë paralajmëruar nga Departamenti i …

Lexo më shumë

Putin ‘injoron’ Obamën, Trump: Është vërtetë i zgjuar

Presidenti i zgjedhur Donald Trump përgëzoi Vladimir Putin, i cili vendosi të mos dëbojë diplomatët amerikanë nga Rusia, pavarësisht një lëvizje të ngjashme të Uashingtonit për ndërhyrjrn e dyshuar ruse në zgjedhje. Si zakonisht përmes një mesazhi në Twitter, Trump tha se Putin bëri një lëvizje të shkëlqyer duke treguar …

Lexo më shumë