Kreu / Politikë / Basha: Zgjedhjet dënuan me vdekje marrëveshjen me Ramën

Basha: Zgjedhjet dënuan me vdekje marrëveshjen me Ramën

Kryetari i PD, Lulzim Basha, në fjalën e tij për programin e qeverisë të paraqitur nga kryeministri Edi Rama, ka nënvizuar se “Rama 2” vjen me një bilanc dështimesh të 4 viteve të qeverisjes së tij të mëparshme. Sipas tij, parlamenti aktual nuk shpreh vullnetin zgjedhësve. Basha nënvizoi se zgjedhjet 25 qershorit dënuam me vdekje marrëveshjen me Ramën, pasi zgjedhjet u blenë. Basha nënvizoi se e vetmja arritje e asaj marrëveshje është fakti se nuk u arrit emërimi i opozitës fasadë.

“Para 4 viteve Rama erdhi këtu si kryeministër me premtimin për 300 mijë vende pune dhe shëndetësi falas dhe s’bërë asgjë. Nëse zgjedhjet do të ishin të lira, ti nuk do ishe kryeministër. Eshtë ora e bilancit. ‘Rama 1’ është qeveria e parë që nuk ka sjellë asnjë arritje në rrugën e integrimit. Qeveria Berisha kishte bërë gjithshka. Eshtë qeveria e pareë që ka bërë hapa mbrapa. Disa qeveri janë duke rishikuar rikthimin e vizave”, deklaroi Basha.

Sipas tij, “Rama 1” nuk solli asnjë investitor të huaj. U mor vetëm me ekspozitat personale të kryeministrit.

“Ke marrë borxhe deri në 2.5 miliard dollarë borxhe pa llogaritur ato të fshehura. I ka borxh biznesit gati 300 milion euro. Nuk ka bërë asgjë në infrastrukturë. Nuk arriti të mbyllte as rrugët e mbetura. 600 milion euro shkuan për fasada e luks. Qeveritë e huaja i dhanë ultimatum kryeministrit që të largonte ministrin e brenshëm, si të lidhur me krimin. “Rama 1″ e futi vendin në listën e zezë të vendeve që trafikojnë dhe pastrojnë para. Rriti eksodin. 56% e shqiptarëve duan të ikin përgjithmonë nga Shqipëria. Marrëdhëniet me Italinë dhe Greqinë i ka cuar në nivelin e marrëdhënieve të komunizmit. Ai vuri në plan të parë marrdhëniet me Serbinë. Ai vuri në plan të parë aleancën me krimin, duke i vënë në kuvend e poste të larta drejtuese. Beteja për zgjedhje të lira dhe të ndershme është beteja më jetike”, deklaroi Basha.

Mos humbisni

Gazeta gjermane: Njeriu i Erdogan ndërton aeroportin e Vlorës

Gazeta prestigjioze gjermane Suddeutsche Zeitung ka raportuar se nga momenti që Erdogan u ngjit në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.