Kreu / Shëndet / Ata që flenë shumë vdesin më shpejt

Ata që flenë shumë vdesin më shpejt

ata-q-euml-flen-euml-shum-euml-kan-euml-shanse-kat-euml-r-her-euml-m-euml-t-euml-m-euml-dha-t-euml-vdesin-her-euml-t_hdAta që flenë shumë vdesin më shpejt

Jemi mësuar të dëgjojmë, se gjumi është shëruesi më i mirë. Por, studimi i ri zbulon se gjumi i tepër, është shumë i rrezikshëm për shëndetin.

Fjetja për më shumë se nëntë orë – e kombinuar me mungesën e lëvizshmërisë dhe qëndrimin gjatë ulur – është njëjtë i rrezikshëm, si pirja e alkoolit apo tymosja e duhanit.

Njerëzit që flenë shumë dhe kanë jetë të qetë sa i përket lëvizshmërisë, kanë katër herë më shumë shanse të vdesin të rinj.

Hulumtuesit në Universitetin e Sidneit, kanë shikuar të dhënat e atyre që flenë shumë dhe qëndrojnë shumë ulur, transmeton Telegrafi.

Të gjeturat tregojnë se ata që kanë bërë gjumë të gjatë, të kombinuar me qëndrimin e gjatë ulur, kanë pasur jetë të shkurtër.

Studiuesit kërkojnë që kohëzgjatja e gjumit të merret seriozisht, njëjtë sikur edhe kujdestare që bëhen për alkool, duhan apo ushqim.

Mos humbisni

Nuk ju pushon lemza? Zgjidhja është shumë e thjeshtë

E keni parasysh atë momentin kur ju zë lemza dhe nuk di të ndalojë, duke …

Një koment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.